Sivilce Neden Çıkar, Sivilce Nasıl Geçer

Genel Eyl 07, 2022 Yorum Yok

Sivilce Neden Çıkar? Sivilce aslında bir yağ kanalı hastalığıdır. Yüzümüzde, sırtımızda, göğsümüzde çok sayıda yağ kanalı vardır. Bu yağ kanallarının tıkanması ve bu tıkanmaların üzerine mikropların bulaşması ile sivilceler oluşur.

Yağ kanallarının tıkanmasının nedeni aşırı şekilde yağ artışı ve bunun yanı sıra hormon bozuklukları gibi problemlerde ortaya çıkmaktadır. Ergenlik döneminde ise bu hormonların aşırı şekilde çalışması sivilcelerin ortaya çıkmasına neden olur. Yediğimiz yemeklerden de sivilce gibi problemlere neden olacak içerikler bulunmaktadır. Özellikle kan şekerini hızlı bir şekilde yükselten gıdalar, karbonhidratlar gibi sivilcelere sebep olmaktadır. Bunun dışında iç hastalıklardan kaynaklanacak bir iç hastalık yoktur. Karaciğer, böbrek ya da herhangi dışarıdan alınan mikrop sivilceye neden olmamaktadır. Kanser hastalığında kullanılan ilaçlar sivilce oluşmasına neden olabilmektedir.

Stres sivilcenin çıkmasına neden olur mu?

Sivilcenin meydana gelmesinin en temel nedeni yağlanma artışıdır. Yağlanmayı arttıran her şey sivilcelenmeyi de arttırır. Sivilce yangısal bir reaksiyondur. Bunun yanı sıra sıkıntı, stres gibi psikolojik problemler vücutta bulunan kortizon hormonunun fazla salgılanmasına neden olur. Aynı zamanda kortizon yangısal reaksiyonları tetikleyen bir hormondur. Bu yüzden stresli dönemlerde  ciltte yağlanma artar. Bu yağlanmadan dolayı da sivilcelenme artar.

Normalde sivilcesi olmayan bir kişi stresli olduğu dönemlerde sivilcelenebilir. Sivilcesi olan kişiler stresli olduğu zamanda daha fazla sivilcelendiklerinden şikayet etmektedir. Stresli zamanda dikkat edilmesi gereken bir konuda alınan yiyecekler, besinlerdir. Bunun yanı sıra sağlıklı beslenilmesi gerekir.

Ergenlik döneminde bu streslenme daha fazla olabilir. Çünkü yüzde oluşan sivilceler psikolojik olarak strese sokabilir. Bunun yanı sıra bayanlarda çıkan sivilceler kapatılmak ya da görünürlüğünü azaltmak için makyaj kullanılır. Yapılan makyaj cildin nefes almasını engelleyerek sivilcelenmeyi daha fazla teşkil edecektir. Bu yapılan makyajların aşırı şekilde kullanılması daha fazla sivilcelenmeye neden olacaktır.

Sivilceyi sıkmak doğrumu?

Sivilcesi olan bir kişinin kendi sivilcesini sıkması ya da bu konuda herhangi bir bilgisi olmayan bir kişini sıkması yanlıştır. Cildin altında iltihaplanarak oluşan sivilce yanlış bir şekilde sıkıldığında daha fazla çıkmasına ve o yerde sıkılan sivilcenin leke bırakmasına neden olacaktır. Bu yüzden bir uzman tarafından bu işlemin yapılması çok önemlidir. Bu işin bir uzman tarafından yapıldığı zaman daha hızlı iyileşmene katkıda bulunacak ve o bölgede lekelenmeyi engelleyecektir.

Sivilce izleri geçer mi?

Sivilce izlerinin tedavisi, sivilcenin derinliğine ve tipine göre yapılır. Bunun yanı sıra ilk önce sivilcelerin tedavi edilerek çıkan yerde iz bırakmasını engellemektir. Sivilcelerin tedavisine geç kalınması ya da çok derin sivilceler çıktığında ve izler kaldıysa, bu durumda yapılacak tedaviler değişmektedir. Derin sivilceleri olan kişilerin bu tedaviler sonrasında izler hafifletebilmektedir. Bu yöntemler lazer yöntemi, kimyasal yöntemler, vitaminli kremler veya maskeler ile hafifletilip daha az iz olmasına katkı sağlamaktadırlar.

Sivilcesi olan kişi sivilcesini asla sıkmaması gerekir. Bunu nedeni ise sivilce cildin alt kısmında iltihap oluşturmuşsa dağılmasına ve deri altında daha fazla iltihaplanmaya neden olacaktır. Bu sıkma işleminde sivilcenin bulunduğu kısımda 2 kat daha fazla şişlik ve morarma meydana getir. Bu yüzden bu tür sağlık konularını uzmana danışarak yapmanız daha sağlıklı olacaktır.

 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir