Koruyucu aile nasıl olunur? Depremzede çocuklara koruyucu aile olma şartları ne?

Beslenme, Genel, Sağlık Şub 10, 2023 Yorum Yok

Kahramanmaraş merkezli meydana gelen sarsıntı, 10 vilayette Aka yıkım ve can kayıplarına Sebep oldu. yıkıntı altı çalışmaları bütün süratiyle devam ederken kurtarılan refakatsiz bebekler Ankara ve İstanbul’daki hastanelerde tedavi altına alındı. Gelişmelerin akabinde birçok vatandaş esirgeyici aile nasıl olunur sorusunu araştırmaya başladı. Pekala hami aile nasıl olunur? Depremzede çocuklara hami aile olma kaideleri ne?

6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta birincisi sabah karşı ikincisi gün içinde meydana gelen 7.5 ve 7.7 şiddetindeki sarsıntının üzücü sonuçları dünya genelinde ses getirdi. Binlerce vatandaşın canına mal olan zelzelede yıkıntı altından çıkarılan vatandaşlar herkese ümit ışığı oluyor. Bilhassa sağ kurtarılan bebek ve çocukların sıhhat durumlarının düzgün olması yüreklere su serpiyor. Evvelki gün yıkıntı altından kurtarılan refakatsiz bebekler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Ankara ve İstanbul’daki hastanelerde tedavi altına alındı. Emine Erdoğan’ın sonraki süreçler için de ilgileneceklerini söylediği bebekler için birçok vatandaş kollayıcı aile müracaat kurallarını araştırmaya başladı. Bunun üzerine irtibat numaralarını yayınlayan Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı esirgeyici aile olma kurallarını bildirdi. İşte hami aile olma kaideleri…

Koruyucu aile nasıl olunur?

KORUYUCU AİLE NASIL OLUNUR? DEPREMZEDE ÇOCUKLAR İÇİN GÖZETİCİ AİLE BAŞVURUSU:

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı, yaşanan sarsıntıların akabinde korunma ve bakım gereksinimi olan çocuklar için esirgeyici aile olmak isteyenlerin izleyeceği sürece ait İzah yapmıştı. Hami aile olmak isteyenler, müracaatlarını e-devlet üzerinden yahut zelzele bölgesinin dışında ikamet ettikleri ilin aile ve toplumsal hizmetler Vilayet müdürlüklerine şahsen müracaatta bulunabilirler.

Bakanlığın açıklamasında şu sözler yer alıyor:

“Deprem bölgesinde korunma ve bakım muhtaçlığı tespit edilen çocukların durumları Uğraş elemanlarımız tarafından titizlikle değerlendirilmekte, sırada bulunan ve var esirgeyici ailelerimizin yanlarına yerleştirme süreçleri sürdürülmektedir. Yeni müracaatta bulunacak gözetici aile adaylarımız e-Devlet üzerinden yahut zelzele bölgesinin dışında ikamet ettikleri ilin aile ve toplumsal hizmetler Vilayet müdürlüklerimize şahsen başvurabilirler. Vatandaşlarımıza çocuklarımız için gözetici aile olma talepleri konusunda göstermiş oldukları hassasiyet nedeniyle teşekkür ederiz.”

Depremzede çocuklara hami aile olma kaideleri ne?

KORUYUCU AİLE NEDİR?

Koruyucu aile, Çeşitli nedenlerden dolayı öz ailesinin yanında bakımları bir mühlet için sağlanamayan çocukların, kendi aile ortamlarında eğitim, bakım ve yetiştirilme sorumluluğunu kısa yahut uzun müddetli olarak, fiyatlı yahut istekli statüde devlet kontrolünde paylaşan, hissettikleri toplumsal sorumluluğu gösterebilen Müsait aile yahut bireylerdir. 

Koruyucu aile hizmetinde emel, bakım ve müdafaa altındaki çocuğun, karmaşık ve problemli olan periyodunu örselemeden geçirmesini ve olağan hayatını devam ettirmesini sağlamaktır. Kollayıcı aile, kurumla işbirliği içinde, çocuğa, öz ailesi, okulu ve etrafıyla ilgilerini devam ettirmelerini sağlayarak Yardımcı olur.

Koruyucu aile nedir?

HANGİ ÇOCUKLAR GÖZETİCİ AİLE YANINA YERLEŞTİRİLEBİLİR?

 • Öz ailesi bulunan,
   
 • Öz ailesince bir müddet için bakılamayan,
   
 • Çeşitli nedenlerle evlat edindirilme bahtını tümüyle yitirmiş olan,
   
 • Kız ya da erkek,
   
 • Sağlıklı ya da Mani durumu olan,
   
 • Tek ya da kardeş olup, kollayıcı aile yanına yerleştirilmeye Müsait olduğu Uğraş elemanları tarafından belirlenmiş çocuklardır.

kimler gözetici aile olabilir

KİMLER HAMİ AİLE OLABİLİR?

Evli ya da bekar herkes bu şartları sağladığı takdirde gözetici anne, baba ya da aile statüsüne kavuşabilir;

 • T.C. vatandaşı iseniz
   
 • Sürekli Türkiye’de ikamet ediyorsanız
   
 • 25-65 Yaşları arasındaysanız
   
 • En az ilkokul mezunu iseniz
   
 • Düzenli bir gelire sahipseniz
   
 • Çocuğun biyolojik anne-babası ya da vasisi değilseniz

koruyucu aile başvurusu için Gerekli evraklar nelerdir

KORUYUCU AİLE BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

 • Öğrenim durumunu gösterir dokümanın onaylı örneği.
   
 • İş, gelir ve toplumsal Emniyet durumunu gösteren evrakın onaylı örneği.
   
 • Adli sicil belgesi
   
 • Koruyucu aile olacak şahıslar ve varsa Bir arada yaşadığı bireylerin fizikî mahzuru, ruhsal rahatsızlığı ve bulaşıcı hastalığının olmadığını gösteren sıhhat heyeti raporu

koruyucu aile olmak ile ilgili Fazla sorulan sorulan

‘KORUYUCU AİLE OLMAK’ İLE İLGİLİ çok SORULAN SORULAR:

‘Koruyucu aile olmak’ ile ilgili Fazla sorulan soruları Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı’nın bildirilerine nazaran ele aldık.

Kendi çocuğum varken kollayıcı aile olabilir miyim?

Evet, kendi çocuğunuz olsa dahi hami aile olabilirsiniz.

Çocuk bende ne kadar müddet ile kalacak?

Çocuğun korunma altına alınma nedenine bağlı olarak öngörülen hizmet uygulama planı kapsamında değişkenlik gösterecektir. Uzun yıllar sizinle kalabileceği üzere muhakkak bir mühletten sonra biyolojik ailesine döndürülme ihtimali de bulunmaktadır. Biyolojik ailesine döndürülme sürecinde çocuğun yüksek faydası göz önünde bulundurulur. Uygulamada çoklukla çocukların esirgeyici ailelerin yanında reşit olduktan sonra da esirgeyici aileleriyle Bir arada yaşamaya devam ettikleri yaygın olarak görülmektedir.

Farklı bir vilayetten çocuğa hami aile olabilir miyim?

İller ortası eşleştirme yoluyla farklı bir vilayette korunma ve bakım altında bulunan bir çocuğa hami aile olabilirsiniz.

Evlat edinme ve kollayıcı aile ortasındaki ayrım nedir?

Evlat edinme çocuğun velayet haklarının mahkeme kararı ile devredilmesidir. Hami aile çocuğun bakım, yetişme ve eğitim sorumluluğunu devlet ile paylaşırken çocuğun velayeti biyolojik ailesinde kalır.

Koruyucu aile hizmeti hangi nedenlerden Dolayı sona erdirilir?

 • Koruyucu ailenin mevzuatta belirtilen misyon ve yükümlülükleri yerine getirmemesi.
   
 • Çocuğun yararlanacağı hizmet modelinin değişmesi yahut müdafaa kararının kaldırılması.
   
 • Koruyucu ailenin rastgele bir nedenle hizmet vermekten vazgeçmesi.

depremzedelere uzaktan nasıl yardım edilir

depremzedeler için kan bağışında bulunabilirsiniz

depremzedeler için maddi dayanakta bulunabilirsiniz

AFAD bağış hesap numaraları

AFAD bağış hesap numaraları

kızılaya kan bağışı nasıl yapılır

deprem bölgesinde araç içindeyseniz bunlara kesinlikle dikkat etmelisiniz

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir