Kira sözleşmesi nedir? 2023 Kira sözleşmesi nasıl yapılır?

Genel, Güzellik, Sağlık, Spor & Fitness, Yaşam, Yaşam Tarzı May 01, 2023 Yorum Yok

Ev kiralama sürecinde Temel noktalardan biri olan kira mukavelesi, hem mülk sahibi hem de kiracının haklarını korumak için Aka Ehemmiyet arz etmektedir. Pekala kira kontratı nedir? 2023 kira kontratı nasıl yapılır? İşte bütün merak edilen soruların cevabı haberimizde…

Yeni bir konuta taşınırken pek Fazla faktörü göz önünde bulundurmaya İtina gösteriyoruz. Konutun boyutu, hali, pozisyonu ve özelliklerinin yanı Dizi en Kıymetli bahislerin başında elbette kira mukavelesi yer alıyor. Hem mesken sahibi hem de kiracının haklarını koruyarak ileride oluşması mümkün sorunların önüne geçen kira mukavelesi aslına bakarsanız hukuksal açıdan haklarınızı belirlemektedir. Birçok şahıs kira mukavelelerinde kesinlikle olması gereken ayrıntıları gözden kaçırabiliyor. Kira mukavelesi doldururken nelere dikkat edilmeli? Kira mukavelesi nasıl yapılır? üzere sorular aklınızı kurcalıyorsa hiç endişelenmeyin! Gelin 2023 kira kontratı hakkında bilinmesi gereken her şeyi Birlikte adım adım öğrenelim.

KİRA KONTRATI NEDİR?

Mülk sahibi ile kiracı ortasındaki şartların belirlenmesinde Kıymetli bir rol üstlenen kira kontratı, iki tarafın da haklarını korumak için imzalanan türel bir evraktır. Türk Borçlar Kanunu’nun 299. maddesi, kira mukavelesi hakkında “Kiraya verenin, bir şeyin kullanılmasını yahut kullanmayla Birlikte ondan yararlanılmasını kiracıya bırakmayı, kiracının da buna karşılık kararlaştırılan kira bedelini ödemeyi üstlendiği kontrattır.” tabirlerine yer vermektedir. 

KİRA KONTRATI DOLDURULURKEN NELERE DİKKAT ETMELİ?

Kiralama süreci gerçekleştirilmeden Evvel dikkat edilmesi gereken kimi ögeleri atlamamak haklarınızı korumak açısından epeyce değerlidir. O denli ki kiraya veren kişinin malik olduğundan kesinlikle emin olmalısınız. Bu noktada tapu kaydını görmek yararlı olacaktır.

Kira sözleşmesi

Kira mukavelesinde kiralanan mülke ilişkin hudutlar, eklentiler, bütünleyici kesimler üzere ayrıntılar kesinlikle yer almalı.

Kira kontratı örneği

Kiralanan mülkün içerisindeki demirbaşlar eksiksiz ve net bir halde belirtilmelidir. Şayet bu noktayı yanlışsız bir halde yapmazsanız ileride problemlerle karşılaşabilirsiniz.

Kira mukavelesinde dikkat edilmesi gerekenler

KİRA KONTRATI NASIL YAPILIR?

Kira kontratının imzalanması için muhakkak şartları karşıladığından emin olmak gerekiyor. Bunun için de kesinlikle yer alması gereken unsurları sizler için şu biçimde sıralayabiliriz:

  1. Evi kiralamak isteyen şahıs Şayet bordrolu olarak çalışıyorsa Amel yerinden orada çalıştığına dair bir yazma almalı.
  2. Kiralama sürecinde kefil yer alacaksa kesinlikle mukavele imzalanırken kefil olacak şahıs de orada olmalıdır. 
  3. Kira kontratının her sayfasında kesinlikle hem kiracı hem de mal sahibinin -varsa Şayet kefilin- imzası olmalıdır.
  4. Kira ölçüsü, kontratın her sayfasında hem sayı hem de yazıyla düzün ve net bir halde belirtilmelidir.
  5. Evinizi yabancı asıllı birine kiralamayı planlıyorsanız kişinin çalışma evrakı ve pasaportunu Denetim etmeyi unutmayın.
  6. Kiranın ödeme tarihi kontrat üzerinde net bir biçimde belirtilmelidir. Öte yandan kiranın ulaştırılması hedefiyle IBAN numarası yanlışsız bir biçimde yazılmalıdır.
  7. Her Yıl yenilenmesi gereken DASK poliçesinin numarası kesinlikle kontrat üzerinde yer almalıdır.
  8. Kiralanan meskendeki su, elektrik ve doğalgaz saati kesinlikle kiracının üzerine alınmalıdır.

Kira mukavelesinde olması gereken maddeler

2023 KİRA MUKAVELESİ ÖRNEĞİ

Kira mukavelesi örneği

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir