Keten Tohumu Faydaları ve Zararları

Beslenme, Genel, Sağlık Eki 24, 2022 Yorum Yok

500 ila 1000 santim arasında değişen tohumlara sahip olan Keten Tohumu, genellikle Akdeniz iklimini sever ve o bölgede yetişir. Sivri uçlara sahip yapraklara sahip olup, üzerinde çekici mavi renge sahip olan çiçekler bulunmaktadır. Genellikle yaz aylarında meyve veren Keten Tohumu, meyveyle birlikte 2 adet tohum vermektedir. Bu tohumlar, sağlık açısından büyük önem arz etmektedir. Oval, yassı ve sert bir şekle sahip olan Keten Tohumları, insan sağlığı açısından yararlı olan vitamin ve minerallerle dolu olduğu için, sağlık problemlerinin önüne geçmek ve önlem almak için harika çözümler üretmektedir. Özellikle C, E ve K vitaminleri açısından zengin bir yapıya sahiptir. Bakır, demir ve kalsiyum açısından da oldukça zengin olan Keten Tohumu, ayrıca Omega 3 yağlarından da tatmin edici seviye de barındırmaktadır. Bunun yanı sıra, magnezyum deposu olan Keten Tohumu, kilo vermek isteyen insanların da sıklıkla tükettiği ve faydasını kolaylıkla gördüğü besinler arasında gösterilmektedir. Keten tohumu, içerdiği kaloriyle günlük 100 gram tüketilmesi halinde, günlük ihtiyacınızın %27 ‘sini karşılayacaktır. Diyet lifini de içeren Keten Tohumu, insan sağlığı açısından mükemmel bir gıda olmasıyla da bilinmektedir.

Faydaları

 • Keten Tohumu faydalarının başında, sindirim sistemine büyük ölçüde fayda sağlamaktadır. Sindirim sistemini rahatlatıp, sindirimi zor olan besinlerin öğütülmesini kolaylaştırdığı için, sindirim sisteminin yorulmasını engelleyecektir. Ayrıca bağırsakların düzenli olarak çalışmasında da büyük bir rol oynamaktadır.
 • Keten Tohumu içerisinde bulunan diyet lifleri sayesinde, kadınlarda meme kanseri ve erkeklerde prostat kanseri riskini azaltmaktadır.
 • Güçlü bir antioksidan olan keten tohumları, kolesterolü doğru oranda tutmaya yardımcı olduğu için, sağlıklı günler sunar.
 • Şeker hastaları içinde yararları bulunmaktadır. Şeker ve kolesterolü koruduğu, düzenlediği için; aynı zamanda kalp ve damar hastalıklarının da önüne geçmektedir. Normal seviyede tüketimi, yüksek kolesterol ve şekerden dolayı oluşacak kalp hastalıklarının önüne geçmiş olur.
 • Düzenli olarak tüketeceğiniz keten tohumuyla birlikte, kötü kolesterolü düşüreceğiniz gibi, iyi kolesterolü de yükseltme şansına erişebilirsiniz.
 • Bunun yanı sıra, vücudun metabolizmasını ciddi manada güçlendirmektedir. İçerdiği B vitamini ve magnezyum sayesinde, vücudunuzun sağlıklı olarak işlevlerini eksiksizce gerçekleştirmesini sağlar. Kemik ve iskelet yapınızda da sorunların ortaya çıkmamasına sebep olacaktır.
 • Keten tohumu, aynı zamanda kadınlar içinde önemli bir besin maddesidir. Kadın hormonlarını düzene sokması, haliyle doğurganlığı arttırmaya yardımcı olacaktır. Kanser hücrelerine olan tutumuyla da, kanserin önüne geçen keten tohumu, insan vücudunun nerdeyse tamamına olumlu etkiler sunmaktadır.

Fakat bildiğiniz gibi, fazla kullanılması halinde, kötü sonuçlarda doğuracağı gibi, zararlı bir madde haline gelebilmektedir.

Zararları

 • Keten tohumu, insan vücudundan da bağırsakları düzenli çalıştırması ve rahatlatması anlamında müshil görevi gördüğü için, fazla kullanılması halinde ishal olma durumuyla karşı karşıya kalabilirsiniz.
 • Keten Tohumunu, kullanım sırasında aşırıya kaçılması durumunda, insan vücudunda bulunan kanın, aşırı pıhtılaşmasına neden olacaktır.
 • Yüksek dozda keten tohumu alınmasıyla birlikte, bağırsakların sıkışmasına da sebep olabilir. Belirlenen miktarın üzerinde tüketilmesi durumunda, vücutta yer alacak olan iltihapların da ters etkide bulunması konusunda dikkatli olmanız gerekir.
 • Meme kanserine oldukça yararlı olan Keten tohumu, fazla kullanılmasıyla birlikte, ters etki sağlayacağı gibi kanser riskini de arttırabilir.

Her zaman dediğimiz gibi; hayatınızda tüketeceğiniz ve yapacağınız tüm işlemlerin ve gıdaların, belirlenen ölçekte ve sayıda olması yararlar sağlamaktadır. Fakat bunu aşırıya kaçarak kullanmanız halinde, insanlara etkisinin oldukça zararlı olacağı ve bize mucize olarak sunulan vücudumuzun sağlığının bozulmasına neden olabilir. Bu nedenle, aşırıya kaçmamak şartıyla oldukça büyük faydalar sağlayabilirsiniz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir