Kantaron Yağı Faydaları ve Zararları

Beslenme, Genel, Sağlık Eki 24, 2022 Yorum Yok

Özellikle ülkemizde oldukça fazla yetişen Kantaron bitkisinden elde edilen Kantaron Yağı, çok eski zamanlardan beri kullanılan, önemli bir bitkisel şifa kaynağıdır. Özellikle şehir hayatına olan bağımız ve tutumumuz yüzünden eski popülerliğini ve faydalı olduğu gerçeği unutmaya yüz tutmuş olsa da, alternatif tıbba olan ilginin artmasıyla birlikte, eski popülerliğine kavuşmaya aday bitkilerdendir. Kantaron Yağı mükemmel bir antioksidan olması sebebiyle, mikroplar üzerinde büyük bir rol oynamaktadır. Kantaron yağı, ağız yoluyla tüketilebildiği gibi, harici olarak da cilt sağlığı içinde kullanılmaktadır. İnsan sağlığına birçok konuda yardımcı olan ve düzenleyici etkileye sahip olan bu bitki, deri hastalıkları aşamasında da önemli roldedir. Özellikle yanık tedavisinde ve deri hastalıklarında karşımıza çıkan Kantaron yağı, mikropların kırılmasın ve enfeksiyonların düzeltilmesi, iyileştirilmesi aşamasında da yardımcı rol oynamaktadır. Öyle ki; açık yaralarda veya kesiklerde bile kullanılmasında bir sakınca yoktur.

Faydaları

  • Kantaron yağında bulunan Antiseptik özelliği sayesinde, mikropları öldürmede rol oynamaktadır. İnsan vücudunda yer alan yaraların iyileşmesini hızlandırdığı gibi, açık yaralara mikrop bulaşma riskini de azaltmaktadır. Hakiki bal ile karıştırılarak yaraya sürülmesi durumunda, doğal bir antibiyotik olarak karşımıza çıktığı gibi, yaraların iltihap kapmasını da engellemektedir. Bunun yanı sıra, kanamaları da kısa süreli olarak kesme özelliğine sahiptir.
  • Diğer bir özelliği ve belki de en önemli özelliği ise, insan vücudunda yer alan hücrelerin yenilenmesini sağlamasıdır. Aynı zamanda derinin ve cildin ölü hücrelerden arındırılmasını sağlamaktadır. Yaralarınızın üzerine uyguladığınız zamanlarda ise, acının azalmasında etkili rol oynayacaktır.
  • Eski dönemlere baktığımız zaman, yanık tedavileri için kullanılan yegane serumdur. Yanıkların en kısa sürede iyileşmesine yardımcı olan Kantaron yağı, aynı zamanda bu vesileyle meydana çıkan ağrıların da azalmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda da, yara tutmuş bölümün mikrop kapmasını engellemektedir.
  • Kantaron yağında yer alan damar büzücü özelliği sayesinde, iç veya dış kanamalarda yenilmesi veya sürülmesi suretiyle kanamaların durdurulmasını sağlamaktadır.
  • Bilinen bir diğer özelliğiyse, özellikle yaz aylarında maruz kaldığımız güneş ışınlarının, bilinçsiz güneşlenmeyle birlikte vücudumuzda oluşturduğu yanık acısını azaltıp, yanıkları daha kısa sürede geçmesidir.
  • Bebeklerdeki pişik olayında da yararlı olması, bebek sağlığını da korumasını gerçekleştirmektedir. Pişiğin en kısa sürede geçmesi ve sürekli kullanımda engellemesi mümkündür.
  • Ağızdan tüketimle birlikte, kan şekerinin düşmesini sağlayan Kantaron Yağı, aynı zamanda; midenin rahatlamasını da sağlamaktadır.

Zararları

Bildiğiniz gibi her bitkinin normal şartlarda tüketilmesi, eğer aşırı bir zehirleyici etkisi yoksa ve bu durumdan direkt olarak genetik veya alerjik açıdan zarar görmeyecekseniz, zararı bulunmamaktadır. Yani dozunda ve aşırıya kaçmadan tükettiğiniz sürece sizlere her zaman yararı olan Kantaron Yağı, aşırı tüketildiği zamanlarda da bazı olumsuzlukları beraberinde getirmektedir. Ancak aşırı tüketilmesi halinde, insan vücuduna beklenmedik tepkilere yer açmaktadır. Yani insanların normal yaşantılarında olumsuzluklarla karşılaşmaları, sürekli ve yüksek oranda tüketilen Kantaron Yağının etkisi fazlaca olacaktır.

  • Yetişkin bir insanın, günlük olarak bir çay kaşığından fazla tüketmesi zararlıdır.
  • Bebeklere kantaron yağı vermeden önce kesinlikle inceltilmiş olmasına dikkat etmelisiniz. Aksi halde, bebeklerinizde sağlık bozukluklarına neden olabilir.
  • Sürekli olarak kullandığınız anti depresyon ilaçlarıyla karıştırılması durumunda, yan etkilere sahip olmaktadır. Yan etkilerin başında, cilt alerjisinin başlaması, başın şiddetli biçimde ağrıması ve huzursuzlukla birlikte gelecek baş dönmesi gösterilebilir.

Dozunda ve yeterli seviyede, uzmanların sunduğu ayarda kullanım sağladığınız zaman hiçbir yan etkiye sahip olmayan Kantaron yağı, sadece bebeklerde kullanırken daha dikkatli ve ölçeklerin dışına çıkmamanız şartıyla oldukça yararlı bir hal alacaktır.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir