Goji Berry Faydaları ve Zararları

Beslenme, Genel, Sağlık Eki 24, 2022 Yorum Yok

Goji Beri, diğer adıyla Kurt üzümü; elips şeklinde olup, kırmızı renkte ve parlak yapısıyla dikkat çeken, meyve veren yapısıyla ve 1 ila 3 metre arasında değişen boya sahip bir çalıdır. Yeni yeni popüler olmaya başlamış olan bu meyve, aslında insanlara oldukça büyük sağlık problemlerinin önüne geçmek için fırsat sunuyor. Her şeyde olduğu gibi Goji Berry’de, fazla kullanıldığı zaman zararlı olabiliyor. Normal kullanımında oldukça yararlı ve birçok hastalığa iyi geldiği gibi, fazla tüketimle birlikte yan etkileri de ortaya çıkacaktır. Patlıcangiller ailesine ait olan Goji Berry, Ilık ve Tropikal mevsim meyveleri olmalarının yanı sıra, insan sağlığına da olağanüstü etkiler sağlamaktadır. Yararlarının fazla olması ve bilinmesi nedeniyle, özellikle Çin’de geniş bir bölge de yetiştirilmekte ve tüketilmektedir. Çin ile birlikte, Moğolistan ve Tibet bölgelerinde de yetiştirilmektedir. Oldukça uzun yıllar boyunca Tibet ve Çinliler tarafından tüketilmiş olsa da, ömrü uzattığına inanılması sebebiyle, tüm dünyada büyük önem taşır ve günümüzde tüketilir. Aşırıya kaçılmadığı sürece birçok konuda yarar sağlayan bu meyve, aşırı tüketildiği zaman da yan etkiler sunmaktadır.

Faydaları

  • Dünyada bulunan diğer tüm yabanmersini, dut ve çileklerin sağladığı etki gibi, vücutta yer alan ve hücrelerin oksitlenmesine neden olan kök atomlarına karşı büyük bir savaş vermektedir. Bildiğiniz gibi serbest kök atomları, insanların yaşlanmasını hızlandırmaktadır. Fakat Goji Berry tüketmeniz halinde, bu etkilerin minimuma inmesini sağlayıp, geç yaşlanmaya sebep olabilirsiniz.
  • Farklı bir faydası ise, bağışıklık sistemini oldukça sağlam biçimde desteklemesidir. Yapılan birçok çalışmaya göre, beyin sağlığına da etkide bulunduğu söylenmektedir.
  • Goji Berry’nin, içerisinde bulunan zeaksantin bileşeni sayesinde, retinayı koruyup, göz sağlığınızın iyi olmasını sağlamaktadır. Bu nedenle, 65 yaş üstü insanlarda genellikle başlayan göz rahatsızlığının önüne geçmek için sıklıkla tüketilmesi gerekir.
  • Tüm bu faydalarının yanında Goji Berry tüketimi, kan dolaşımının gelişmesini sağlar, karaciğerinizi üstün mertebe koruyup, doğurganlığın artmasında da fayda sağlayacaktır.
  • Son olarak, kanser riskini, kalp rahatsızlıklarını, yaşa bağlı hastalıkların başlangıcını, Alzheimer hastalığı gibi birçok rahatsızlığın da önüne geçmektedir. Suyu ise, kilo vermek için yararlı olup, insanların kilo vermesine büyük faydalar sunmaktadır.

Bu kadar yararı olması, zararsız olduğu anlamına gelmiyor. Fazla tüketilmesi halinde, kötü sonuçlar doğurabilir. Şimdi zararlarına bir göz atalım.

Zararları

  • İlk olarak bilmeniz gerekir ki; polene karşı alerjisi olanların kesinlikle bu meyveden uzak durmaları gerekir. Aksi halde, nefes almakta zorlanmak, bulantı ve baş dönmesi gibi şikayetlerde bulunabilirsiniz.
  • Ayrıca içerdiği Alkaloid Atropinle birlikte, fazla tüketilmesi halinde kusma, bulanık görme ve ağız kuruluğuna sebep olabilir. Bilmeden kullandığınız standart ilaçlarınızla etkileşim haline girmesi, sizlere zararlı etkiler göstermesine sebep olabilir. Özellikle tansiyon ilaçlarıyla etkileşim haline geçmesi, ciddi manada düşük bir tansiyona ve kan basıncının düşmesine yol açacaktır.
  • Tansiyon gibi, şeker ilacı kullananların da Goji Berry tüketmesi sonucunda, etkileşimle birlikte düşük şeker, bayılma gibi sorunlar baş gösterecektir.
  • Bu iki ilacın yanı sıra, kan pıhtılaşmasını sağlayan Varfarin ilacını kullananlar içinde büyük bir risk teşkil etmektedir. Kanama riskini arttırması, büyük riskler arasındadır. Yani Varfarin gibi ilaçları kullanıyorsanız, sadece Goji Berry değil, diğer tüm alternatif tıp alanında varlığını gösteren otlardan ve meyvelerden uzak durmalısınız.
  • Son olarak bilmelisiniz ki Goji Berry, yüksek oranda selenyuma içermektedir. Vücutta oldukça az bulunan selenyuma, fazla tüketilmesi halinde kadınlarda doğurganlığın azalmasına sebep olacaktır. Tüm bunları göz önünde bulundurduğunuz zaman, fazla olmamak şartıyla; sağlıklı bir vücudun daha sağlıklı olmasını sağlamak için başvurabilirsiniz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir