Katarin forte ne için kullanılır? Katarin nasıl kullanılır? Katarin yan etkileri nelerdir?

Beslenme, Genel, Güzellik, Sağlık, Spor & Fitness, Yaşam, Yaşam Tarzı May 03, 2023 Yorum Yok

Üst teneffüs yolu enfeksiyonları ve alerjik hastalıkların semptomlarını tedavi etmekte kullanılan Katarin forte, mevsim geçişlerinde yaşanılan rahatsızlıkların tedavisinde uzman teklifiyle kullanılan bir ilaçtır. Yüksek ateşi düşüren ve ağrı kesici özelliğiyle hastalığı kısa müddette tedavi eden Katarin forte ne için kullanılır? Katarin nasıl kullanılır? Katarin Yan tesirleri nelerdir? sorularının karşılığı yazımızda.

Etken unsurlarından biri olan parasetamol olan Katarin forte, üst teneffüs yolu enfeksiyonları ve alerjik hastalıkların semptomlarını tedavi etmekte kullanılan kombine bir ilaçtır.  İçerdiği parasetamol, ağrı kesici ve ateş düşürücüdür. Oksolamin sitrat öksürüğü keser, klorfeniramin maleat burun akıntısı, hapşırık üzere alerji semptomlarını azaltır. Psödoefedrin hidroklorür ise daha rahat soluk almayı sağlar. Hem kapsül hem tablet hem de şurup olarak satılan Katarin, ağız kuruluğu, uyku problemleri, kabızlık, mide bulantısı ve hazımsızlık üzere Yan tesirleri görülebilir. tabip denetiminde kullanılması gereken bir ilaçtır.

Kullanmanız gerekenden Çok ilaç aldıysanız derhal hekiminizi arayın ya da en yakın hastanenin acil servisine başvurun. Doz aşımı durumunda en yaygın görülen belirtiler; iştah kaybı, baş dönmesi, mide bulantısı, kusma ve solgunluktur. Daha Ender görülen ve ağır seyreden Yan tesirler olarak; duygudurum bozukluğu, apne, nöbet, bulanık görme, idrar yapamama, kalp atışı anormallikleri sayılabilir.

KATARİN Yan TESİRLERİ NELERDİR?

 • Sinirlilik
 • Ağız kuruluğu
 • Uykusuzluk (insomnia)
 • Baş ağrısı yahut baş dönmesi
 • Uyuklama hali ya da sersemlik
 • Uyuşma hissi
 • Hasta hissetme (soğuk algınlığı belirtileri)
 • Mide bulantısı yahut kusma
 • Hazımsızlık (dispepsi)
 • Mide yahut bağırsakta çok gaz ve karın ağrısı
 • Kabızlık

KATARİN NASIL KULLANILIR?

Katarin forte kullanırken rastgele bir yiyecek yahut Meşrubat almayınız. Yalnızca su ile yutmanız gerekir. Alacağınız ekstra besinler yahut alkol ile katarin kullanımı sonrası karaciğer toksititesi ortaya çıkabilir.

İlacı kırmadan, çiğnemeden, bol suyla için. Yutmakta zorlanıyorsanız tableti çentikli kısmından ikiye bölerek içebilirsiniz. İlacınızı aç karna için. Yiyecekler ilacın emilim suratını azaltabilir.

KATARİN FİYATI 2023

Katarin forte piyasaya 20 sinema tablet halinde sürülmüştür ve tabletin içerisinde laktoz monohidrat ismi verilen sığır sütünden elde edilen bir husus bulunur. ak renkli ve bir tarafı çentikli olan tabletlerin yutması bu çentik sayesinde biraz daha kolaylaşmıştır. Katarin tablet satış fiyatı, 2023 tarihi itibariyle 51.43 TL’dir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir