Yasmin nedir ve ne işe yarar? Yasmin nasıl kullanılır? Yasmin ilacı yan etkileri nelerdir?

Beslenme, Genel, Güzellik, Sağlık, Spor & Fitness, Yaşam, Yaşam Tarzı May 03, 2023 Yorum Yok

İstenmeyen gebeliklerden korunmak için yaygın olarak kullanılan doğum Denetim haplarından biri Yasmin’dir. En yaygın olarak kullanılan Yasmin, hamileliği önlemenin yanı Dizi adetlerinizi daha sistemli hale getirebilir. Pekala Yasmin nedir ve ne işe fayda? Yasmin nasıl kullanılır? Yasmin ilacı Yan tesirleri nelerdir? İşte soruların karşılığı:

Doğum Denetim hapları; dünya çapında, doğum denetimi gayesiyle en Fazla kullanılan metottur. Birinci olarak 1960’lı yıllarda kullanılmaya başlanan doğum Denetim hapları, bugün, yenilenerek ve geliştirilerek daha az Yan tesire sahip hâle getirilmiştir. Bu da doğum Denetim haplarının güvenilirliğini artırmış ve daha Fazla bayan tarafından tercih edilmesini sağlamıştır.  Yasmin gebeliği önlemek ve hormonlara bağlı ödem, sivilce ve ciltte yağlanma üzere durumların tedavisi için kullanılan bir Cin doğum Denetim hapıdır.

Doğru kullanıldığı Vakit gebeliğe karşı koruyuculuğu Fazla yüksektir. Fakat bunun için doz atlamamak ya da ilacı gerçek kullanmak nihayet derece değerlidir. Yasmin’i öteki doğum Denetim haplarında olduğu üzere kanda pıhtılaşma riski bulunan bayanlar kullanmamalıdır.

YASMİN NASIL KULLANILIR?

Yasmin’i kullanmaya başlamadan Evvel ve her tekrar doldurduğunuzda eczacınız tarafından sağlanan Hasta Bilgi Broşürünü okuyun. Broşür, haplarınızı ne Vakit alacağınız ve bir dozu atlarsanız ne yapacağınız konusunda Fazla Değerli bilgiler içerir. Rastgele bir sorunuz varsa, hekiminize yahut eczacınıza danışınız.

 • YASMIN paketinde 21 tablet yahut 3×21 tablet bulunur. Paketteki her tablet alınması gereken haftanın günü ile işaretlenir. Tabletlerinizi her gün birebir saatte, gerekirse bir ölçü suyla almanız önerilir.
 • 21 tabletin tamamı alınana kadar okları takip ediniz. Sonraki 7 gün boyunca hiçbir tablet almayınız. Döneminiz bu 7 gün içinde başlamalıdır (çekilme kanaması).
 • Genellikle nihayet YASMIN tableti alındıktan sonra 2. yahut 3. günde başlayacaktır. Döneminiz devam ediyor olsa bile (tableti kullanmadığınız 7 günlük mühlet bittikten sonraki gün) sonraki paketi 8. günde almaya başlayınız. Bunun manası, yeni pakete her Vakit tıpkı günde başlayacağınız ve birebir vakitte çekilme kanamasını da her ay tıpkı günde yaşayacağınızdır.
 • Doğru bir formda alındığında kombine oral kontraseptiflerin yılda yaklaşık %1 başarısızlık oranı vardır. Başarısızlık oranı haplar atlandığında yahut yanlış bir halde alındığında artar. 

Yasmin’i kullanmayı unutursanız ek doğum Denetim usullerine gereksiniminiz olabilir. Bu Önemli bir durumdur.

Eğer dozu almayı unutmanızın üstünden 12 saatten daha az Vakit geçmişse hala korunuyorsunuz demektir. Hatırlar hatırlamaz alın ve sonraki tabletleri de her zamanki saatinde almaya devam edin.
Şayet dozu almayı unutmanızın üstünden 12 saatten Çok Vakit geçmişse ilacın hami tesiri azalmış olabilir.

YASMİN İLACI Yan TESİRLERİ NELERDİR?

 • Yaygın görülen Yan etkiler
 • Ruhsal durumda değişiklikler, depresyon ya da depresif ruh hali
 • Migren ya da baş ağrısı
 • Mide bulantısı
 • Meme ağrısı ya da göğüslerde hassasiyet
 • Adet düzensizliği
 • Ara kanamalar ya da lekelenmeler
 • Vajinal akıntı
 • Vulvovajinal kandidiyazis (genital bölgede mantar enfeksiyonu).

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir