saglikdunyam.net | Sağlıklı Yaşam Detayları

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Kardiyo İçin En Doğru Zamanı Seçin!

Kardiyo İçin En Doğru Zamanı Seçin!

ferhatcolak86 ferhatcolak86 -
40 0

Şimdiye kadar duyduğunuz tüm kardiyo hakkındaki bildiklerinizi unutun. Bu bilgi sayesinde uzun zamandır aşama kaydedememenizin nedenini öğreneceksiniz. Aynı zamanda en hızlı şekilde yağlarınızdan kurtulmak için de ciddi bir bilginin sahibi olacaksınız. Aslında bu bilgi, spor yapmanın altında bir mantığın yatıyor olması ile alakalı. Daha önceki yazılarımızda spor kültürünün tek başına edinilmesi, çok bir şey ifade etmiyor diye söylemiştik. Bunun yanında yapılan spor türü ne olursa olsun o konuda araştırma yapmalı ve bilinçlenmeliyiz. Kardiyo da yine öyle bir detayı bünyesinde barındırıyor. Spor salonlarına gittiğinizde bazı kişileri görürsünüz her gün istikrarlı şekilde gelir koşu bandında ya da bisiklette vakit geçirir. Haftada 4 gün 5 gün. Fakat formu hep aynıdır. Aşama kaydedemez ve yağ oranı düşmez. Belki de siz de böylesiniz ve bu yazı o nedenle dikkatinizi çekti.

En Etkili Zamanı Seçin!

Kardiyonun zamanı mı olur diye düşünebilirsiniz fakat bunun altında yatan nedeni açıkladıktan sonra bunca boşa geçen zamanınıza üzüleceksiniz. İnsan vücudu enerjiyi ilk olarak vücutta bulunan alkolden, sonra karbonhidrat depolarından elde eder. Eğer bu depolar boşsa protein depolarına saldıracaktır ve enerjiyi o şekilde sağlayacaktır. Fakat vücutta bu depoların hepsi boş olursa vücut enerjiyi nasıl sağlar? İşte kardiyovasküler egzersizin önemi burada ortaya çıkıyor. Eğer vücutta alkol, karbonhidrat ve protein depoları boşsa enerji sağlanması için yağlar kullanılır. Yağ depoları enerji için aktif hale geldiği zaman gerçek yağ yakımı başlar. Ve işte o andan itibaren yağlarınız takır takır eriyor!

Zamana vurgu yaptık. O konuya da açıklık getirelim. Vücut depolarının boş olduğu en önemli an, uykudan uyandığımız andır. Sabah uyandığımızda vücut depoları tamamen boştur ve hızlı şekilde yağ yakımına müsaittir. Sabah saati gerçekleştireceğiniz kardiyo, en etkili kardiyo zamanı olur. Tabi aç olduğunuz için kendinizi iyi hissetmeyebilirsiniz fakat bünyenizi alıştırdığınız taktirde hiç bir problem çekmeden sabah kardiyosunu yapabilirsiniz. Dilerseniz az miktarda su içerek kardiyo yapmaya başlayabilirsiniz.

Şimdiye Kadar Ne Yaptığınızı Bilmek İster misiniz?

6 Ay belki de 1 yıldır yemek yedikten hemen sonra spor salonuna giderek kardiyo antrenmanı yaptınız. Bu durumda siz sadece yediklerinizi erittiniz. İlerleme kaydetmek ise mümkün değil. Bundan sonraki çalışmalarınızda ilerleme kaydetmek istiyorsanız kardiyo egzersizi ile birlikte beslenme düzeninizi iyi bir şekilde koordine etmelisiniz. Eğer koordine etmeyi başarırsanız çok kısa sürede etkisini farketmeniz mümkün olacak.

Antrenman Öncesi mi Antrenman Sonrası mı?
Bir diğer önemli nokta ise kardiyonun antrenman sırasındaki yeri. Spor salonunda yapılan hatalardan biridir. Aslında mantığını çözenler yazının bu kısmını okuma gereği bile duymayabilirler. Eğer bir ağırlık antrenmanı yapacaksanız doğru olan önce ağırlık antrenmanını yapmak, ardından antrenman sonunda da kardiyo egzersizine geçmek. Eğer tersini uygularsanız ağırlık antrenmanına güç ve enerjiniz kalmayacaktır. Yaptığınız kardiyo ise tamamen vücut depolarını boşaltma görevi üstlenecektir. O nedenle antrenman öncesinde sadece ısınma amaçlı olarak koşu bandı veya bisikletleri kullanın. Antrenman sonrası yapacağınız kardiyonun etkisi ise daha etkili olacaktır. Yukarıda açıkladığımız mantık yine burada da devreye giriyor. Ağırlık antrenmanında enerjimizi karbonhidrat ve protein depolarından elde ettik ve bitme noktasına geldi. Kardiyo egzersizine geçtiğinizde vücut yağ yakımına hazırdır ve yağ yakımı hızlı şekilde gerçekleşecektir.

Eğer ısınmadıysanız, açlık seviyeniz orta derecedeyse ve ağırlık antrenmanı yapmadan direkt kardiyo yapacaksanız bu durumda yağ yakımı için daha fazla efor harcamanız gerekir. Koşu bandına çıktığınızda 20 dakika kalmanız yağ yakmanız anlamına gelmeyecektir. Temponuza bağlı olarak 20-25 dakikadan sonra yağ yakımı daha etkili ve aktif şekilde olacaktır.

 

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir