Karadağ nerede? Karadağ’da gezilecek yerler nerelerdir? Karadağ vize istiyor mu?

Genel, Güzellik, Sağlık, Spor & Fitness, Yaşam, Yaşam Tarzı Mar 16, 2023 Yorum Yok

Köyler, körfezler, dağlar, göller ve ovalarıyla adeta bir yağlı boya tablosunu anımsatan Karadağ, Varlıklı kültürüyle harmanlanan kuvvetli tarihiyle seyahat severlerin uğrak noktalarından biri haline geliyor. Karadağ’a gitmek isteyen birçok şahıs ise nihayet vakitlerde “Karadağ vize istiyor mu?” sorusuna Cevap arıyor. Pekala Karadağ nerede? Karadağ’da gezilecek yerler nerelerdir? Karadağ vize istiyor mu? İşte karşılıklar…

Balkanların en beğenilen ülkelerinden biri olan Karadağ, renkli etnik yapısı ve tabiat olağanüstüsü güzellikleriyle her Yıl milyonlarca turiste kapılarını aralıyor. Bilhassa ilkbahar aylarında tabiatın uyanışa geçmesiyle mavi ve yeşilin buluşma noktası haline gelen ülkeyi gezip görmek isteyen birçok şahıs internette “Karadağ vize istiyor mu?” sorusuna Karşılık arıyor. Montonegro ismiyle da anılan Adriyatik Denizi’nin gizli bahçesi Karadağ’a gitmek için Gerekli bütün ayrıntıları sizler için Biricik tek açıkladık. 

KARADAĞ NEREDE?

Dalmaçya kıyılarının en Güney ucunda konumlanan Karadağ, kuzeyde Bosna-Hersek, kuzeydoğuda Sırbistan, doğuda Kosova, güneydoğuda Arnavutluk, batıda ise Hırvatistan ile Hudut komşusudur. şark Avrupa’nın en Özel ülkelerinden biri olan Karadağ’ın başşehri ve en Aka şehri Podgorica‘dır. 2006 yılında bağımsızlığını ilan eden ülke ferah ve sakin bir tatil yapmak isteyenler için biçilmiş kaftan niteliğindedir.

Karadağ

KARADAĞ’DA NERELERE GİDİLİR? KARADAĞ’DA GEZİLECEK YERLER

Masmavi berrak suları ve yeşilin binbir tonuna mesken sahipliği yapan görünümleriyle göz kamaştıran Karadağ’a geldiğinizde kesinlikle görmeniz gereken yerleri şu formda sıralayabiliriz:

  • Kotor
  • Budva
  • Aziz George Kilisesi
  • İşkodra (Skadar) Gölü

Karadağda gezilecek yerler

  • KOTOR

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer Meydan Kotor, Karadağ denildiğinde akla birinci gelen yerlerden biri. Özellikle Old Town ya da Stari Grad ismi verilen bölge tarih kokan sokakları ve berrak sularıyla görenleri kendine hayran bırakıyor. Şayet buraya gelmeyi düşünürseniz keyifli bir yürüyüş ya da bisiklet tipinin akabinde Kotor Denizcilik Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Öte yandan Kotor’u Özel kılan yerlerden biri de kedi çizimleri, fotoğrafları, kedili kitaplar, pullar, mecmualar, sanat yapıtlarıyla etraflı olan “Kedi Müzesi”. Dilerseniz kedinizin fotoğrafını bu müzeye makul bir fiyat karşılığında gönderebildiğinizi hatırlatmamızda fayda var! 

Kedi Müzesi

  • BUDVA

Avrupa’nın en hoş plajlarına konut sahipliği yapan Budva, altın rengindeki kumları ve çarşaf üzere deniziyle değişik bir dünyanın kapısını aralıyor. Şayet Budva’ya yaz aylarında gelmeyi planlıyorsanız kesinlikle deniz, kum ve güneş üçlüsünün tadını çıkarmadan dönmeyin derim! Yerli ve yabancı turistlerin akın ettiği bölge tıpkı vakitte ‘Karadağ’ın Miami’si olarak da bütün dünyada nam salmıştır. 

Budva

17 kıyının yanı Dizi adaları ve esaslı tarihiyle de dikkatleri üzerine toplayan Budva’nın en tanınan noktası neresi, diye soracak olursanız “Stevi Stefan” adasını kesinlikle ziyaret etmenizi öneririz. Dünyaca Ünlü sinema serisi James Bond’un çekimlerinin yapıldığı Budva, mükemmel bir tatil için Biricik başına kâfi olacaktır. 

Budvadan kareler

  • AZİZ GEORGE KİLİSESİ

Karadağ’ın en eski ibadethanelerinden biri olan Aziz George Kilisesi, Belde merkezine yürüme mesafesindeki Gorica Zirvesi’nin yamacında yer almaktadır. 10. Yüzyılda inşa edilen kilise, tarihin ötesinde mimarisiyle göz kamaştırıyor. Harika freskleri ve görüntüsüyle eşsiz bir dini Bina olan Aziz George Kilisesini kesinlikle seyahat rehberinize eklemelisiniz.

Aziz George Kilisesi

  • İŞKODRA (SKADAR) GÖLÜ

Zengin tabiat alanı, canlı çeşitliliği ve soluk kesen görünümüyle Karadağ ve Arnavutluk’un sembolü haline gelen İşkodra Gölü, Balkan Yarımadası’nın en Aka gölüdür. Avrupa’da jenerasyonu tükenmek üzere olan nihayet pelikan çeşidi ve martılar iç olmak üzere 270’ten Çok kuş tipine kucak açan bu eşsiz göl, ismini kıyısında kurulmuş olan İşkodra kentinden almaktadır. Yüzeyi mevsime nazaran 370 ile 530 km² ortasında değişen göl, 1996 yılından beri Ramsar Mukavelesi ile korunma altına alınmıştır.

İşkodra Gölü

KARADAĞ VİZE İSTİYOR MU? KARADAĞ’A GİTMEK İÇİN VİZE GEREKİYOR MU?

Türkiye Cumhuriyeti ile Karadağ Cumhuriyeti ortasında vize muafiyeti anlaşması olduğu için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları genel, resmi, diplomatik ve hizmet pasaportlarından rastgele birine sahip olduğu sürece ülkeye vizesiz bir formda giriş yapabilmektedir.

Karadağ vize istiyor mu

İYİ TATİLLER!

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir