Sütlaç yaparken içine nişasta konmalı mı, konmamalı mı? Sütlaç yapmanın püf noktaları

Genel, Güzellik, Sağlık, Spor & Fitness, Yaşam, Yaşam Tarzı Mar 16, 2023 Yorum Yok

Geleneksel tatlılar ortasında yer Meydan sütlaç Özellikle ramazan aylarında en Fazla yapılan tatlılardan biridir. Hafif ve lezzetli olmasından Dolayı tercih edilen sütlacın kıvamını tutturmak zordur. İnternette en Baş karıştıran ve merak edilen sorulardan biri sütlacın içine nişasta konur mu konmaz mı oldu? Pekala, sütlaç yaparken içine nişasta konmalı mı, konmamalı mı? İşte cevaplar

Sütlaç hem yaz hem de kış ayrım etmeksizin, fırında yahut ocakta olmak üzere kimi tekniklerle pişiriliyor. Hafif ve sütlü olması sebebiyle ülkemizde en Fazla sevilen sütlü tatlıların başında yer alıyor. Ayrıyeten, imali düşük maliyetli olduğu için Derhal derhal her konutta basitçe yapılmaktadır. fakat bu lezzetli olan sütlacı yaparken kıvamını tutturmak için dikkat etmeniz gereken birtakım püf noktaları bulunuyor. Sütlacın içine koyacağınız materyallerle sütlacı süper bir kıvam verebilirsiniz. Birtakım şefler, sütlacın içine nişasta konulmasını savunsa da kimi şefler de konulmaması gerektiğini savunuyor. İşte merak edilen sorunun o karşılığı:

SÜTLAÇ YAPARKEN İÇİNE NİŞASTA KONMALI MI KONMAMALI MI?

 • Kıvam arttırıcı özelliği bulunduğu için birinci kullanılan ve başvurulan metotlardan biri nişastadır. Hem fırın sütlaçlar da hem de klasik sütlaçlarda nişasta kullanılabiliyor. 
 • Süt, pirinç ve şekerden oluşan sütlacı kıvamını çarçabuk nişasta ile tutturabilirsiniz. 
 • Nişasta birçok şef tarafından sıklıkla kullanılsa da sütlaç yapıldıktan sonra bekleme evresinde biraz ağır ve Misli hale geliyor. Böylece ağır olan sütlacın içerisinde birazda olsa nişasta tadı gelmektedir. Bu tadın gelmesini istemeyenler ise sütlacın içine nişasta konulmaması gerektiğini savunuyor.

   

sütlaca nişasta konur mu

Sütlaca nişasta konmadığı durumlarda ise birtakım püf noktalarını uygulamanız gerekiyor.

 • Sütlacın içine nişasta konulmadığında onu pişirirken daha Çok vakte gereksiniminiz bulunuyor. 
   
 • Nişastasız sütlaç yaparken sütün daha yağlı olmasına ve pirinçlerin içinde bulunan nişastayı güzelce salmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Bu yüzden kısık ateşte pirinçlerin nişastasını salana dek yavaş bir halde pişirmek Fazla önemlidir
   
 • Böylece sütlacın lezzeti Fazla daha hafif, kıvamı Fazla daha yumuşak yapmanız mümkün. Bekledikçe sütlaçta hafif bir ağırlaşma oluyor. Süt tadı nişastasız sütlaçlarda daha ağır geliyor. Nişasta kullanılmadığınız Vakit pişme müddeti tanımı ağırlaştırmak gerektiği için daha da uzun olsa da daha lezzetli olduğu için bu formülü tercih eden çok.

sütlacın kıvamını tutturmanın püf noktaları

Sonuç olarak kıvamını tutturmakta Fazla zorlanılan sütlacı ister nişastalı ister nişastasız yapabilirsiniz. Tercih sizin. Üstte verdiğimiz püf noktaları uyguladığınız takdirde lezzetli bir sütlaç yapabilirsiniz.

İşte bu kadar…

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir