Kalsiyum, Magnezyum ve Demir

Genel Eyl 10, 2022 Yorum Yok

Kalsiyum, magnezyum ve demir vücudumuz için önemli minerallerden birkaçıdır.

Kalsiyumun faydaları saymakla bitmez. Kalsiyum diş ve kemik sağlığında önemli bir yere sahiptir ve hatta bütün kemik sistemimizden birinci derece kalsiyum sorumludur. Kalp kasları da dahil vücudumuzun bütün kaslarının kasılmasına neden olur. Kalsiyum vücudun asit alkali dengesini düzenler. Ayrıca kalsiyum cilt sağlığına da faydalıdır. Ayrıca da kanın pıhtılaşmasında önemli bir rol oynar.

Kalsiyum birçok yerde bulunmaktadır. Kuru incir ve su teresinde bulunabildiği gibi badem ve tofuda da bulunmaktadır. Ayrıca soya fasülyesi ve deniz bitkilerinde, midyede ve istiridye ile karides gibi deniz ürünlerinde de bulunmaktadır. Yeşil yapraklı sebzelerin hemen hemen hepsinde vardır. Kılçıklı küçük deniz balıklarında ve yoğurt ile peynirde de geniş kapsamlı kalsiyum bulunmaktadır.

Kalsiyum eksikliğinde de diş çürümesi, yüksek tansiyon, osteoporoz ve sinirlilik gibi durumlar görünür. Kas krampları ve seyirmeler de görünür.

Magnezyum enerji üretir ve sinir sistemi için önemlidir. Adet öncesi sendromunun belirtilerini azaltarak kasları rahatlatır. Magnezyum kayısı ve kuru incir gibi meyvelerde, esmer pirinçte, bulgurda ve susam, fıstık ve badem gibi şeylerde bulunur. Tüm yeşil yapraklı sebzelerde bulunmaktadır. Magnezyum eksikliğinde ise safra kesesi taşları meydana gelir. Böbrek taşı olur ve depresyon ile hiperaktiflik görünür. Ayrıca kabızlık ve kalbin düzensiz atması meydana gelir. Kas zayıflığı, iştah azalması ve sinirlilik görülür.

Demir enerji üretir, oksijeni hücre içine, karbondioksiti de hücre dışına atar. hemoglobin için de gereklidir. Demir ette ve sakatatta, bademde ve fıstıkta, maydanozda ve kabak çekirdeğinde bulunur. Erik, kuru üzüm ve kuru meyvelerde olur. Demir eksikliğinde soğuğa karşı dayanıksızlık görülür. Mide bulantısı, iştahsızlık ve solgunluk görülür.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir