Sağlıklı Bir Uyku İçin

Sağlık Eyl 10, 2022 Yorum Yok

Uyku insanlar için oldukça önemli bir şeydir. Beden ve zihin sağlığı açısından oldukça önemli görevlere sahiptir uyku. Uyku sırasında hücreler yenilenir, dokular onarılır, hormonlar sentezlenir psikolojik olarak denge korunur, hafızamız yapılanır ve bunun gibi bir çok şey gerçekleşir. Her insanın sağlıklı bir yaşam sürdürmesi için uyku oldukça önemli bir rol oynamaktadır.

Ortalama uyku ihtiyacı 6 ile 10 saat arasında değişmektedir. Uykunun tüm güne etkisi bulunmaktadır. Rahat uyuyamazsanız tüm gününüz uyku içinde, yorgun ve bıkkın geçer.

Sağlıklı Bir Uyku İçin Neler Yapılmalıdır.

En sağlıklı olan uyku doğal uykudur. Yani uykunuz geldiğinde uyuduğunuz uyku doğal uykudur. Doğal uyku kaybolduğunda uyku hastalıkları yaşanır.

Uykuyu yeterince çekmelisiniz. Aksi takdirde hayatın temposu size hızlı gelir, yoğun bir hayat yaşarsınız. Aslında basit olan düzen size oldukça karmaşık gelir.

Rahat bir ortamda uyku uyumak insanın büyük bir ihtiyacıdır. Rahat ortamlar kişiden kişiye değişmektedir. Herkesin rahat ortam anlayışı farklıdır. Bazı insanlar karanlık ve sessiz ortamda rahat uyuyabilir, bazı insanlar ise ışıklı ortamda uyuyabilirler.

Uykunun ertelenmesine yarayan uyarıcı maddeler uykunuzu alamamanıza sebep olur. Gün içerisinde egzersiz yapmak gece çok daha rahat bir uyku uyumanıza yardım eder. Mutlaka kendinize ait bir uyku düzeni hazırlamalısınız. Her insanın uyku süresi ve ne kadar sürede uykusunu alabildiği farklılıklar göstermektedir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir