Kadınlarda İdrar Kaçırma

Sağlık Eyl 12, 2022 Yorum Yok

Kadınlarda İdrar Kaçırma

Kısaca özetleyecek olursak kişinin kendi kontrolü dışında gerçekleşen idrar tutamama durumuna idrar kaçırma denmektedir. Kadınlarda genellikle menopoz sonrası dönemlerde görülmektedir. Kadınlardaki bu durum sıklıkla görülmektedir ve çok önemli bir sağlık sorunudur. Kişinin genel olarak hem sosyal ortamını hem de sağlık durumunu oldukça etkilemektedir. Kadınların idrar kaçırma sorunlarında hemen doktorlarına başvurmaları ve tıbbi yardım almaları gerekmektedir.

İdrar kaçırmanın kadınlardaki yüzdesel değişimi menopoz öncesi kadınlarda %10 veya %30 menopoz sonrası kadınlarda %20 veya %50’dir. Kadınlardaki idrar kaçırmanın birçok sebebi olabilir. Genellikle genetik diyebileceğimiz bu durum etkileyen kişiyi çok zor durumda bırakmaktadır. İdrarını tutamayan hastalar sık sık tuvaletini altına kaçırmaktadır ve bu onları sosyal çevre içerisinde kötü durumlara sokabilmektedir. İdrarını tutamayan çoğu hasta ise bunu dile getirmekten utandıkları için doktora gidememekte ve bu idrar tutamama problemini bir türlü çözüme kavuşturamamaktadır.

İdrar kaçırmanın birçok nedeni olabilir. Her kadında farklı nedenler gösteren bu probleme gerekli önemi verilmezse daha farklı sorunlara da ilerleyebilmektedir. Ancak bu durumun olası ihtimali oldukça seyrektir.

İdrar Kaçırmanın Yaygın Nedenleri

  • İdrar Yolları Enfeksiyonu
  • Prostat Büyümesi
  • Nörolojik Hastalıklar
  • Pelvik Kaslarının Zayıflığı
  • Hormon Eksikliği

Kadınların genelinde ise şu nedenler görülmektedir:

  • Menopoz
  • Doğum sonrası
  • Pelvik ameliyat sonrası
  • Prostat ameliyatı sonrası

Kadınlar arasında en çok yukarıda saydığımız nedenler görülmektedir. İdrar kaçırma ileri ki yaşlarda daha sık görülmektedir ancak yaşa bağlı olarak ortaya çıkmamaktadır.

İdrar Kaçırma Tedavisi

İdrar kaçırmanın birçok tedavisi vardır. Gerekli durumlara göre tıbbi tedaviler tabii ki en etkili tedavi yöntemlerinden biridir. Ancak kişi kendi sağlığı için gerekli önlemleri ve egzersizleri aksatmada yaparsa bu idrar tutamama problemi daha kolay bir şekilde ortadan kalkar.

İdrar kaçırmanın iki tipi vardır. Sıkışma ve stres türleri. Sıkışma ile idrar kaçırmada öncelikle asitli, baharatlı, kafeinli, soda ve alkol gibi yiyecek ve içeceklerden uzak durmalı veya kısıtlamalı kişi. Eğer kabızlık sorunu varsa bunu bir an önce çözmeli. Mesane yani idrar torbası dediğimiz bölgenin jimnastiğini yapmalı. İnternette kolayca bulunabilen egzersiz, idrar torbasının idrar kapasitesini arttırmaya ve daha uzun süre tutulmasına yardımcı olur. Son olarak ise tıbbi dediğimiz ilaç tedavisi sıkışma ile olan idrar kaçırma için tedavi diyebileceğimiz çok etkili bir tedavi yöntemidir.

Bir diğer idrar kaçırma türü stres ile idrar kaçırma. Bu türünde şu şekilde tedavi yöntemleri mevcuttur. Pelvik kas egzersizleri ile oldukça etkili bir rahatlama ile idrar kaçırmanın tedavisi sağlayabilirsiniz. Diğer tedavi yöntemi ise cerrahi yani ameliyattır. Başarını oranı oldukça yüksek olan ameliyat ile tedavi olabilirsiniz.

Kadınlarda görülen idrar kaçırma problemini yukarıda bahsettiğimiz tedavi yöntemleri ile çözmeniz mümkün. Yine de böyle bir rahatsızlığınız varsa ilk olarak doktorunuza başvurmalı ve tıbbi tedavi yöntemini uygulamanızı önemle tavsiye ediyoruz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir