Kabız Oldum Tuvaletimi Yapamıyorum

Sağlık Eyl 12, 2022 Yorum Yok

Dilerseniz yazıyı henüz okumaya başlamadan önce yazının sonundaki “bu yazıyı neden yazdım” bölümüne bir göz atın. Bu tarz sağlık problemlerinde öncelikle bir doktora görünmeniz gerektiğini defalarca kez tekrarlamış biri olarak doğru bilginin her zaman için sizi rahatlatacağının da altını çizmek isterim.

Bir süredir bu konuda yazmak istiyordum. Her ne kadar internet üzerinde buna benzer konu başlıklarında çok sık yazıldığını fark etmiş olsam da yine de biraz geri durmam gerektiğini düşünmeden edemedim.

İnsanların günlük tuvalet alışkanlığı insandan insana fark edecektir. Tuvalete çıkma alışkanlığının bir rakamı ya da standardı sadece o kişi açısından vardır. Söz gelimi bazı insanlar her gün tuvalete gitmedikleri zaman kendilerini rahatsız hissederler. Bu durumda kabız olduklarını düşünerek bu durumdan bir anda kurtulma ihtiyacına gireceklerdir. Bir anlamda bu yanlış bir düşüncedir. Her gün tuvalete çıkmanıza gerek yoktur. Yeme içme alışkanlığı, spor yapma ve diğer faaliyetler tuvalet ihtiyacınıza doğrudan etki eder. Bir de psikolojik etkiler işin içine girince kabızlık yada kabız olduğunu düşünme sorunu ortaya çıkabilir.

Kabız Oldum

Genellikle insanlar normal düzenlerini kaybettikleri zaman kabız olduklarını hissederler. Alışkanlıklar değiştiğinde ki; bu bazen yeme içme alışkanlığı bazen alışık olduğunuz tuvaletin değişmesi gibi ortaya çıkabilir. Bu durumlarda geçici bir kabızlık meydana gelebilir. Normaldir de, ilaç kullanmak tavsiye edilmez. Bol sebze meyve tüketimi sorunu ortadan kaldıracaktır.

Aynı şekilde bir hastalık nedeniyle ilaç kullanıldığında yada posalı gıdaların tüketimine ara verildiğinde kabız ortaya çıkabilir. Genellikle ilaca bağlı rahatsızlıklarda yada ameliyatlarda sıvı tüketimine ağırlık verilir. Örneğin bademcik ameliyatı olan biri uzun bir süre sadece süt ve sıvı gıdalarla beslenmek zorunda kaldığı için kabız olabilir. Bu durumda önemsizdir. Doktorunuz size nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini ayrıntılı olarak anlatacaktır.

Kronik Kabızlık Önemlidir

Devamlı olarak kabızlık şikayeti ile karşılaşıyorsanız, kabızlık psikolojik rahatsızlığınızla birlikte ortaya çıkıyorsa, giderek daha az bir grafik halinde dışkılıyorsanız kabızlık sorununuzun kronikleştiğini söylemek mümkündür. Bu durumlarda doktora müracaat edilmesi gerekmektedir. Çünkü kabızlığın altında daha ciddi bir sorunun ortaya çıkması da söz konusu olabilir. Genellikle 65 yaş üzeri kişilerde kabızlık görüldüğünde önemsenmektedir. Aynı şekilde bazı hastalarda kabızlıkla birlikte ciddi kilo kaybı ortaya çıkabilir. Böyle sorunlar yaşandığı zamanda kabızlığın nedenlerine göz atmanın önemli olduğu unutulmamalıdır.

Bu Yazıyı Neden Yazdım

Öncelikle bir doktora görünün! Kabızlık uzun süredir varsa sindirim sistemi ile ilgili bir sorun ortaya çıkmış demektir. Ne yazık ki bu tarz sorunların kendi kendine iyileşmesini beklemekte pek doğru bir hareket olmayacaktır. İnternette yer alan:

Kabız oldum sayfalarında yer alan internet adreslerinde yer alan bilgileri detaylı bir şekilde gözden geçirin. Doğrusunu söylemek gerekirse çok fazla net bir bilgi yer almıyor. O sebepten zaman kaybetmeden doktora gidin diyorum ya zaten. Bu konuda yorumlarınızı merak ediyorum. Lütfen bana yazmaktan çekinmeyin. Herkese mutlu haftalar dilerim.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir