K Vitaminin Faydaları

Beslenme, Sağlık Eyl 07, 2022 Yorum Yok

K vitamini sıklıkla bulunan ve bu nedenle de eksikliği pek duyulmayan bir vitamindir. Çoğu şeyde bulunur ve en önemli özelliği de kanın pıhtılaşmasına neden olur. K vitamini kalın bağırsakta bakteriler tarafından üretilen bir vitamin çeşididir. Ayrıca yağda erir. Bu yüzden de k vitamini emilimi için yağa ihtiyaç vardır. Ayrıca safra asitleri de k vitamini emilimi için ihtiyaç duyulan şeyler arasındadır.

K Vitaminin Önemi

K vitamini karaciğerde kanın pıhtılaşmasına neden olan maddeleri sentezler. Ayrıca kanın pıhtılaşmasına neden olur. K vitamini eksikliğinde kan pıhtılaşmadığı için kanama durmaz. K vitamini ayrıca kemik gelişimini sağlar.

K vitamini sindirim sistemi bozukluklarında önemli bir görev görür. Eğer sindirim sistemi bozuksa ve karaciğer hastalığında safra akımı engellenemezse k vitamini yetersizleşir ve uzun süreli antibiyotik kullanımı da k vitaminini etkisizleştirir.

K vitamini fazlalığı da yeni doğan sarılığına neden olmaktadır.

Yetişkin erkeklerin günde 80 mcg K vitamini alması gerekmektedir. Kadınların ise 65 mcg alması gerekmektedir. Bebeklerde bu oran 5 ila 10 mcg arasındayken çocuklarda ise 15 ila 20 mcg arasına kadar çıkmaktadır.

K vitamini ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzelerde bulunur. Ayrıca baklagillerde ve balıkta da bulunur. Karaciğerde de K vitamini vardır.

K vitamini ne çok miktarda ne de az miktarda alınmalıdır. Ne demişler ‘Azı karar çoğu zarar’ Bu vitamin ve mineraller için de geçerlidir. Sağlıklı ve düzenli bir vücut için bütün vitamin ve minerallerin faydasından yararlanmalı hepsinden azar azar edinmelisiniz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir