İyotun Önemi

Sağlık Eyl 07, 2022 Yorum Yok

İyotun insan vücudu için önemi ve yetersizliği durumunda meydana gelecek durumlar aşağıda sıralanmıştır.

Önemli Uyarılar

– 15 ile 20 mili gram iyot yetişkin bir insanda bulunması gereken iyot miktarıdır. Bu oranında % 70’i de tiroit bezinde bulunmaktadır. Kalan % 30’luk kısım ise vücut dokularında ve kanda bulunmaktadır.

– Sağlıklı tiroit bezinin yolu iyottan geçer. İyot tiroit hormonlarının yapımında çalışan bir mineraldir ve bu yüzden de tiroitler açısından iyot önemlidir.

– Ülkemizdeki iyot oranı toprak ve suda yetersizdir. Akdeniz, Karadeniz ile Doğu ve İç Anadolu bölgelerinde iyot hem toprakta hem de suda yetersizdir. Bu nedenle bu bölgede yaşayan insanlarda iyot yetersizliği görülmektedir.

– Guatr hastalığı aşırı tuzdan değil, iyot eksikliğinden meydana gelmektedir. Guatr bilindiği üzere tiroit bezlerinin büyümesi durumudur ve iyot eksikliğinden meydana gelmektedir. İyot eksikliği kadınlarda ölü doğum ile düşük doğum olasılığını arttırmaktadır.

İyot eksikliği çocuklarda yapısal bozukluklara neden olur. Çocuklarda büyüme geriliği ile sağır-dilsizliğe neden olur. Zihinsel yetenek geriliği ve şaşılığın nedenleri arasında iyot eksikliği bulunmaktadır.

– İyot eksikliği için iyot içeren tuzlar tüketilmelidir. İyotlu tuz guatr hastalığını iyileştirmez ancak oluşumuna engel olur.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir