saglikdunyam.net | Sağlıklı Yaşam Detayları

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Hemoroid Hastalığından Korunmanın Altın Yolları

Hemoroid Hastalığından Korunmanın Altın Yolları

mervetufan mervetufan -
36 0

Anal bölge adı verilmekte olan makat kısmı ve çevresinde meydana gelmekte olan iyi huylu rahatsızlıklardan birisidir hemoroid rahatsızlığı ve oldukça sık karşılaşılan rahatsızlıklar listesindedir. Ülkemizde toplam şekilde nüfusumuzun %50’sinden fazlasında görülen bu hemoroid rahatsızlığının görülme rakamları ülkemiz rakamları ile Amerika ve Avrupayı dahi geçebilmektedir.

Lakin kısaca açıklamamız gerek görülürse hemoroid sindirim sisteminin son sekmesinde var olan ve anüsün cilot ve bağırsağın son bölgelerinde olan yumak biçimindeki toparlar damarda oluşmuş olan bir tür sorundur. Damalardaki kan geri dehemmiyetediği ve toplandığı ve ilerleyen aşamalarda da yoğun ir olarak pıhtılaştığı ya da iltihaplandığı için meydana gelebilmektedir. Anüs kısmında meydana gelebilen tek rahatsızlık tabiî ki hemoroid değildir. Ancak anüs bölgesinde üç rahatsızlığı bulguları birbirlerine oldukça yoğun şekilde benzer oldukları için de karıştırılabilir. Toplum arasında gene çatlak, fistül ve hemoroid rahatsızlıklarının üçü de hemoroid şekilde bilinir.

Hemoroidin Türevleri

Hemoroid rahatsızlığı iç ve dış olmak suretiyle tam anlamıyla ikiye ayrılır ve iç hemoroid kalın bağıorsağın son kısmında, dış hemoroid de anüsün cilt hizasında oluşabiliyor. İç hemoroidde defekasyon sonra da kanamalar oluşabiliyor ki bunlarda son derece risklidir. Dış hemoroidlerde ise gene temizlik anında ele şişlik gelmekte ve ağrılar hissedilebilir. İç hemoproidn ileri evrelerinde de ağrı ve defekasyon sonra da o varolan kısımda şişlik yoğun şekilde hissedilebilmektedir. Hemoroid genel bazda erkeklerde birçok daha yaygındır. Kadınlarda da çatlaklar birçok daha yoğun miktarlarda görülebilmektedir ve çatlaklar beraberinde hemoroid birbirleri ile sık sık karıştırılabildikleri için bayanlarda da hemoroid bulunması kanaati son derece sık görülür.

Defekasyon Sonrası Ağrılar

Hemoroid rahatsızlığının en fazla görülen bulgularınde defekasyon sonra da ağrı ve yanmalar, damalama ya da gözle görülebilecek şekilde kağıtlara ulaşan iltihaplı akıntı, kanama ve temizlik sonrasındası ele gelmekte olan şişlikler, ilerleyen dehemmiyetlerde iç kısımlarda oluşmuş olan basurların dışarıya fırlaması ve günlerce anüs ağrıları, ara sıra ateş yükselmesi de oalbilmektedir.

Halk arasında ise yalnızca kabızlığın hemoroide yol açtığı düşünülmektedir. Ancak kabızlığın yanı sıra ishal hemoroide yol açabilir. Bu nedenle kabızlık ve ishal yapmakta olan besinler ve içeceklerden kaçınmak önemlidir. Genel şekilde bilinmekte olan besinler dışında ise kişilerin kendi bünyelerini bilerek hareket ettirmesi ve tüketildiği takdirde da kabız ya da tüketildiği zamanda ishal ya da kabız yapmakta olan yiyeceklerden uzak durması hemoroid rahatsızlığından korunabilmek için en önem arz eden faktörler arasındadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir