Çocuklarda Bağışıklık Sistemi

Sağlık Eyl 10, 2022 Yorum Yok

Doğum ile bağışıklık sisteminin gelişimi henüz tamamlanmamış olan çocukların okul çağlarına kadar bağışıklık sistemlerinin gelişmesinin sürekli  devam ettiği seyredilmiştir. Bu sebeple çocuklar üzerinde bilhassa ilk yıllarda karşı karşıya kalmış oldukları her mikrop beraberinde hastalanabilme olayına sahiptirler. Bu anlamda bir sene içinde meydana gelmekte olan ve tam anlamıyla 7 – 8 benzeri sık sıkça ulaşabilmekte olan üst solunum yolu enfeksiyonları da uzmanlar tarafınca normal şekilde kabul edilebilir. özellikle belirtmek gerekirse çocuk kreşe gitmekteyse ya da okula giden bir kardeş bulunmaktadır ise çocukların birçok daha sık hastalanmaları olasılık var.

Bağışıklık Sistemi ve Tetkitleri

Bağışıklı sisteminin hasar gördüğünden emin olmamız için bazı tetkitlere başvurmalıyız. Örnek vermek gerek görülürse bir çocuğun bağışıklık sisteminde bir problem olup olmadığını birkaç nedene bakarak anlayabiliriz. Lakin sık Aralıklar beraberinde orta kulak enfeksiyonları yaşıyorsa, yıl içerisinde birden birçok fazla sünizit geçirme olasılıkları bulunmaktadır ise, organ apseleri ve derin doku enfeksiyonu bulunmaktaysa, ağızda düzelmeyen bir tür pamukçuk ve değişik rahatsızlıklar mevcut ise ve zatürre bulunmaktadır ise bağışıklık sisteminden şüphelenmeye başlayabiliriz. Bu benzeri durumlar beraberinde karşılaşırsanız kesinlikle bir hekime başvurmalısınız. Ancak burada dikkat edilmesi gerekmekte olan önem arz eden bir nokta var. Her 5 çocuktan 1 tanesinde alerjik şekilde solunum yolu rahatsızlığı da görülebilir. nihayetinde alerjik rinit ve astım benzeri. Bu rahatsızlıklara da öksürük, düzelmeyen geniz akıntısı ve hırıltılar olabilir.

Bu benzeri durumlarda enfeksiyon zannedilebiliyor olsa da bu tip yanmalar daha fazla alerjik hastalıklardan kaynaklı olabilir. Bunun yanı sıra genizde ve burunda ki bazı sorunluluklar gene üst solunum yolunun doğal direncini bozabilmekte ve çocuğun sık olarak hastalanmasını sağlayabilmektedir.

Bağışıklık Sistemi Zayıf Olan Kişiler

Bağışıklık sistemi zayıf olan insanlarda tam anlamıyla senede 2 defa zatürre, senede 4 defadan çok orta kulak iltihabı rahatsızlığı, senede 2 seferden daha uzun şekilde sinüzit ve mantar enfeksiyonları seyredilebilir. Bu benzeri rahatsızlıklar sürekli yeniden ederseler bağışıklık sisteminde bir sorun olmasından şüphelenilebilmektedir. Çocuğun bağışıklık sistemi içinde herhangi bir sorun aranmaktaysa çocuğun ailesine bu bakılabilmektedir. Bunun nedeni bağışıklık sistemi hakkında genetiksel etkenler de etki edebilmektedir. Kullanılmakta olan bazı ilaçların da bağışık sistemini düşürebileceği bilinen bir gerçektir. Bu durum normal olan bir bağışıklık sisteminin hasar görmesini sağlayabilmektedir. Bunun yanı sıra kanser benzeri önem arz eden vakalarda bulunmaktadır ise bağışıklık sistemi hasar görebilir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir