Hemanjiom damar beni hastalığı nedir? Hemanjiom neden olur, tedavisi nedir?

Beslenme, Genel, Sağlık Oca 16, 2023 Yorum Yok

Halk ortasında gül lekeleri olarak bilinen hemanjiom (damar beni hastalığı) doğum ile Bir arada gelen bir tümördür. Tedavi edilmediği takdirde Aka sıhhat meselelerine ve ruhsal travmalara yol açabilir. Pekala hemanjiom damar beni hastalığı nedir? Hemanjiom neden olur, tedavisi nedir? Hemanjiom ile ilgili bütün ayrıntılara haberimizden ulaşabilirsiniz.

Hemanjiom damar beni rahatsızlığı ekseriyetle doğumla Bir arada meydana gelen karaciğer kaynaklı âlâ huylu bir tümördür. Birinci olarak bebek Ebeveyn karnındayken, nokta formunda görülen hemanjiom kimi bizatihi kaybolsa da kimi de süratli bir formda büyüme kaydeder. Bu nedenle doğumdan sonra bebeğin takibi yapılmalı ve hemanjiom belirtisi olması sonucunda uzman denetiminde tedavisine başlanmalıdır. Hastalığın başlaması ve ilerlemesinin sebebi olarak, bedende salgılanan “damar geliştirici faktör” görülür. Bu hususun ölçüsüne nazaran hastalığın ilerleme suratı da değişiklik gösterir. Eğer siz de çocuğunuzda damar benine rastlarsanız Çabucak paniklemeden Gerekli muayeneyi yaptırın. 

Not: Genetik bir hastalık olarak görülen hemanjiomun çocuklara aktarıldığı istikametinde Kesin bir bilgi yoktur.

hemanjiom nasıl anlaşılır

HEMANJİOM NASIL ANLAŞILIR?

Özellikle yüzde çıkan damar benleri ürkütücü bir Görüntü oluştursa da bu hastalığın en korkutucu tarafı, etrafının zedelenip kanaması ve bu durumun da öldürücü seviyelerde olabilmesidir.

Hastalık uzman denetimleri dahilinde, ultrason yahut doppler ultrason, MR, tomografi ve anjiyografi ile teşhis edilir. Yapılan tetkikler sonucu bebeğe hemanjiom teşhisi konulduysa, hastalığın derecesi ve hayati kıymeti konusunda kesinlikle bilgi alınmalıdır.

hemanjiom çeşitleri nelerdir

HEMANJİOM ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Hemanjiom damar beni çeşitleri şu formdadır:

 • Şarap lekesi (port-wine stain) ; yüzeyel leke gibi
   
 • Çilek (cherry-strawberry); Ufak damar benleridir
   
 • Büyük damar beni (kavernoz hemanjiom) Fazla büyük
   
 • Gül lekesi (spider hemanjioma)
   
 • Melek öpücüğü (alında leke üzere olur)
   
 • Organ hemanjiomları (karaciğer, beyin vs)
   
 • Leylek ısırığı (ensede görülür Fazla sıktır, resen düzelir)
   
 • Hemanjiomatozis (vücudu tüme yakın kaplayan)
   
 • Vücutta Kırmızı benler; chery sınıfına giren, daha Fazla gövdede oluşan, 40 yaşından sonra ortaya çıkan Kırmızı noktacıklardır.

Damar beni Müstakil bir organ üzere büyüyebilir. Ama bizatihi küçülüp kaybolan cinsleri de vardır.

hemanjiom tedavi usulleri nelerdir

HEMANJİOM TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Öncelikle kesinlikle bu hususta deneyimli, kalp ve damar alanında uzman bir tabibe başvurulmalıdır. Uzmanlar gelişen tedavi ile hastalığın birkaç seansta tedavi edilebileceğini kaydediyor. Hemanjiom damar beni tedavi sistemleri; ameliyat ile damar beni tedavisi, ilaç ile (dideral) damar beni tedavisi, dondurarak criyoterapi) damar beni tedavisi, ısıtılarak yakma koter yahut infrared koagülasyon) damar beni tedavisi ve köpükle damar beni tedavisi, ışıkla (lazer) damar beni tedavisi, partikülle tıkama damar beni tedavisi olarak sayılıyor.

 • Ameliyat ile damar beni tedavisi;

Damar beni ameliyat ile çıkarılabilir. Bu süreç narkoz verilerek yapılır ve kanama Fazla olacağı için Fazla ölçüde yedek kan bulundurulur. Süreç sırasında hemanjiom olan kısım Aka bir formda kesilip çıkarılır ve deri dikilir. Fakat tekrarlama riski yüksektir bu nedenle ameliyat tedavisi pek uygulanmamaktadır.

 • İlaç ile (dideral) damar beni tedavisi;

Bebeğin hayatının birinci yılında salgılanan damar geliştirici Öğe hemanjiomun büyümesine Sebep olmaktadır. Bu etapta propranolol yani kutu ismiyle dideral isimli damar geliştirici ilaç kullanılabilir. Bebeğin birinci yılında dideral isimli ilacı kullanmadan Öbür bir tedavi önerilmez. Bu metot en pratik olanıdır ve hastaların Aka bir kısmında başarılı sonuçlar alınmaktadır.

 • Dondurarak (criyoterapi) damar beni tedavisi;

Hemanjiom Ufak ise dondurarak tedavi uygulanabilir. Lakin muvaffakiyet talihi düşüktür.

 • Isıtılarak yakma (koter yahut infrared koagülasyon) damar beni tedavisi;

Başarı sonucu en yüksek metottur. Hemanjiom olan birçok bölgeye itimatla uygulanabilir.

 • Köpükle damar beni tedavisi;

Hemanjiom boyutu büyükse köpükle tedavi sonucunda başarılı sonuçlar alınır. Bu metot ile tedavi edilmeyecek Olay yok denecek kadar tesirlidir.

 • Işıkla (lazer) damar beni tedavisi;

Hemanjiom şarap lekesine benziyorsa ışıkla lazer tedavisinden yararlanılır. Işıkla lazer tedavisi yüzeysel olaylarda kullanılır. 20 dakika yarım saat süren seanslar halinde yapılır. Seanslar sonucunda yanık izi görünümü kalır.

 • Partikülle tıkama damar beni tedavisi;

Damar benini tedavi etmek için damarı tıkayan Ufak parçacıklar damarın içine verilir. Bu metot karaciğerdeki üzere organlarda olan hemanjiomlarda kullanılır.

hemanjiom tedavi edilmezse ne olur

HEMANJİOM TEDAVİ EDİLMEZSE NE OLUR?

Kendiliğinden kaybolmayan damar beni hastalığı tedavi edilmediğinde vakitle Fazla Çok büyüme kaydedebilir. Bu durum tesir alanını genişletir. Boyutuna nazaran değişkenlik gösteren hemanjiom, ürkütücü bir imaj oluşturmasının yanı Dizi hastalık olan bölgenin etrafında oluşan kanama bireyi mevte kadar götürebilir. Bu sebeple kesinlikle alanında uzman bir hekimin denetiminde hastalığın tedavisinin yapılması gerekir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir