Göz Kapağı Seğirmesi Sebepleri ve Tedavisi

Sağlık Eyl 11, 2022 Yorum Yok

Günümüz çerçevesinde göz kapağı seğirmesi çoğu bireyin başına gelmiş olan tedavisi de kolay olan rahatsızlıklardandır. Çoğu takdirde rahatsızlık şeklinde kabul edilmez. Tıp dilinde ise blefarospazm adı beraberinde bilinir. Göz seğirmesi çoğunlukla gözün üst kapağının değişik noktalara kaymasıdır. Bazı kişilerde bu kayma durumu çeşitli faktörlere göre de farklılık gösterebilmektedir. Günümüz çerçevesinde her bireyın gözleri basit olarak seğirebilmektedir. Sürekli şeklinde yeniden anlamakta olan ve huzursuz edici noktalara kadar gelen bir seğirme durumu var ise vücutta oluşabilecek değişik rahatsızlıklardan da şüphelenilebilmektedir. Bu benzeri rahatsızlıkların en başta ise göz rahatsızlığı dolayısıyla astigmatizma rahatsızlığı gelebilmektedir. Bu rahatsızlık çoğunlukla gizli şeklinde ilerler. Lakin gizli astigmat rahatsızlığı mevcutsa ve tedavisi de henüz yapılmıyorsa sizler daha farkında olmadan gözleriniz oldukça yorulabilmektedir. Bu durumun dolayısıyla ise göz seğirmesi meydana gelebilir.

Göz Seğirmesinin Başlıca Sebepleri

Göz seğirmesinin nedenleri bazı durumlarda olabildiğince aşırı olabiliyorken gene bazı zamanlarda az olabilir. Fakat göz seğirmesi çoğunlukla yorgunluktan ötürü oluşuyor. Bu benzeri durumlarda bireylerin birkaç gün süresince istirahat etmeleri gerekir. Bunlara ek olarak televizyon seyretmek, bilgisayar başında uzun vakit durmak, telefon başında aşırı takılmak benzeri unsurları da yapmamak en azından bu unsurlardan birkaç gün süresince uzak durmak gerekir. Göz seğirmesine eşlik etmekte olan çeşitli unsurlar arasında göz kuruluğu da mevcuttur. Böyle bir durumda ise genelde damlalar kullanabilmek mümkündür. Göz seğirmesine eşlik etmekte olan ağrılar, kızarıklıklar ve gibi belirtiler var ise gözünüzde var olan ciddi bir rahatsızlığın habercisi olabilir. Yine günümüz çerçevesinde olabildiğince büyük ekranlar hayatımıza girmiştir. Bu büyük ekranların karşısında durmak da gözlerimizi aşırı yorar. Telefonlar gözlere zararlı mıdır? Özellikle akıllı telefon iler beraberinde gün boyu fazla temas kurulursa göz kuruluğundan göz seğirmesine kadar çeşitli göz rahatsızlıkları meydana gelebilmektedir. Lakin göz seğirmesi mevcutsa kesinlikle bilinçli biçimde ara sıra gözlerinizi kırpmalısınız. Yine göz seğirmesine çeşitli nedenler getirecek olursa fotokopi cihazlarinin ışınları, hava kirliliği, fazla sigara ve benzer unsurlar da göz seğirmesine sebebiyet verebilmektedir.

İki Gözün Seğirmesi Durumu

İki gözün seğirmesi de gene tıp içinde Benign esansiyel blefarospazm olarak tanınmaktadır. Tam şeklinde nedeni bilinmemekle birlikte çeşitli nedenleri arasında iltihaplar, gözkapaklarının içe dönük bulunması, kirpiklerin içe ya da dışa aşırı yönelmesi benzeri unsurlar da meydana gelebilmektedir. Göz seğirmesi günümüz çerçevesinde hiç olarak korkulacak bir rahatsızlık türü değildir. Göz seğirmesi nedenleri şeklinde en çok karşılaşılmakta olan durum yorgunluktur. O yüzden uykunuza dikkat etmeli ve bilgisayar benzeri çeşitli ışınlı ekranlar başında uzun vakit süresince durmamalısınız.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir