Diş Sıkma ve Gıcırdatma Hastalığı

Sağlık Eyl 11, 2022 Yorum Yok

Diş sıkma öteki adı beraberinde bruksizm yaşamımızın aşırı geniş bir kısmını ilgilendirmekte olan ve oldukça önemli bir problemdir. Bu problem genel şekilde bireylerin ya da birebir ortamda uymak mecbur kaldığımız bireylerin uyarıları beraberinde farkına varamayacağımız bir sorundur. Diş sıkma sorununun en büyük problemlerinden birisi diş yüzeyinde meydana gelen bazı aşınmalar şekilde bilinir. Yine bu aşınmalar da zamanla dişlerde dışarıdan gelmekte olan bazı temizlikleri aşırı daha süratli bir şekilde sinire iletme kaydı beraberinde dış sızlamalarına sebebiyet getirebilmektedir.

özellikle belirtmek gerekirse belirli bölgelerde diş azlığı yaşayan insanlarda olabildiğince sık görülen bir sorun olduğunu belirtebiliriz.

Bu problem eklem üstünde de çok rahatsızlığı ile bizlere getirir. Burada önem arz eden olan nokta ise eklem kıkırdağının diğer organlar ile kıyaslandıklarında kendisini yenileme sürecinin oldukça yavaş bulunması problemidir. Bu eklem probleminin görülmesi anında tedavi sürecinde aşırı daha uzun sürelere sebebiyet verecektir.

Çene Kaslarının Taşımış Olduğu Uzantılar

Çene kaslar boyun ve enseye doğru devam eden uzantıları taşır. Lakin nedeni belirleme edilememekte olan boyun, sırt ve baş ağrılarından şikayetiniz bulunmaktadır ise bu durum diş sıkma rahatsızlığı sonucunda meydana gelmektedir.

Geceleri çene sıkma ile adet şekilde ve güç bazında ölçülebilmekte olan bazı makinelerde diş sıkma rahatsızlığı basit olarak belirleme edilebilmektedir. Bu olarak de bireylerin herhangi bir olarak dişlerinden ses çıkartma ya da çene gibi şeylerini sıkma sorununun olduğu da rahatça anlaşılabilmektedir.

Diş sıkma sorununun nedeninin belirleme edilmesi üzerinde bazı belirleme yapılabilmektedir. Neden olanı belirleme edilen bir sorunun üzerinden gelebilmek için tedavi sürecine güzel olarak katkıda sağlamaktadır. Bu sorunun sebebi lakin psikolojik şekilde bir kökene dayandırılmakta ise ilk önce bu sorunun ortadan kaldırılması gerekir.

Fizik Tedavi Uzmanlarından Yardım Alın

İleri oranlardaki eklem problemlerinde fizik tedavi uzmanlarından tam anlamıyla yardım alınması ehemmiyet arz eder. Lakin gene çene sıkmanız sonucunda bir eklem spazmı bulunmaktadır ise lazer tedavi metotları devreye girebilir. Bu tedavi süreçleri de çabucak gerçekleştirilemediği için hastaların diş sıkma problemlerinin devam etmekte olan vakitlerinde dişin ve diş etlerinin darbe görmemesini sağlayabilmek açısından geceleri koruyucu plakların kullanımları da gerekebilmektedir.

Alt ve üst çeneye rahatça takılabilen bu benzeri bazı plaklar oldukça hafif yapılarda olup bireylerin dişlerine de katiyen darbe vermemektedir. Bu plakaları kullandığınız takdir de dişlerinizi sıksanız dahi diş ve diş etlerine, çenenize bir darbe vermemektedir. Bu sebepten tedavi süreci kapsamında bu plakları rahatça kullanabilmeniz mümkün. Alt ve üst çeneye takılabilen plakların ağırlıkları 1 ila 2 gram arasında değişebilmektedir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir