Glokom nedir? Belirti dahi vermeden sinsice ilerleyen bu hastalığa dikkat!

Beslenme, Genel, Güzellik, Sağlık, Spor & Fitness, Yaşam, Yaşam Tarzı Oca 30, 2023 Yorum Yok

Gözlerde sinsice ilerleyen ve ekseriyetle belirti dahi vermeyerek göz hududunda tahribata Sebep olan göz tansiyonu hastalığı (glokom) nedeniyle her Yıl dünya genelinde 6.4 milyon insan görmesini yitiriyor. Göz tansiyonu ile glokomun birbirine karıştırıldığının altını çizen Prof. Dr. Işık Acar Göçgil, “Glokom Önlem alınmadığı taktirde Geri dönülemez görme kayıplarına yol açabilmektedir.” biçiminde konuştu.

Genellikle belirti vermeden gizlice ilerleyen yaygın bir göz hastalığı olan glokom, tedavi edilmediğinde Önemli ve kalıcı görme kayıplarına Sebep olabiliyor. Fakat birçok insan glokom ve göz tansiyonunu birbirine karıştırıyor. Yavaş bir biçimde ilerleyerek Evvel görme alanında ve giderek görme sertliğinde kalıcı bir azalma formunda kendini gösteren glokom yahut Kamu ortasındaki ismiyle göz tansiyonu hastalığıyla ilgili açıklamada bulunan Göz Hastalıkları ve Retina Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Işık Acar Göçgil, erken teşhisin ve tedavinin kıymetini vurgulayarak hastalıkla ilgili hakikat bilinen yanlışlar hakkında bilgi verdi.

Glokom nedir

“ÖNLEM ALINMADIĞI TAKTİRDE GERİ DÖNÜLEMEZ GÖRME KAYIPLARINA YOL AÇIYOR”

Glokomun göz hududunu tahrip eden ve görme kaybına yol açabilen Önemli bir hastalık olduğunun altını çizen ve ömür uzunluğu takibinin yapılması gerektiğini belirten Prof. Dr. Parıltı Acar Göçgil, “Gözümüzde beyin ve göz ortasındaki irtibatı sağlayan göz sonumuz bulunmaktadır. Baktığımız nesneden gelen Fer göze girer ve retinadaki Fer algılayan Özel hücreler tarafından algılanır. Göz sonu ve devamındaki hudut ağı bu dataları beynimizin ardında bulunan görme merkezimize taşır. Manzara burada oluşur. Glokom, görme hududunda hasar oluşturan, birinci periyotlarda hastanın etraftaki görmesini bozan, giderek merkez görmeyi etkileyen; nihayet devrinde ise körlüğe yol açabilen bir görme sonu hastalığıdır.” dedi.

Glokom ziyanları nelerdir

“GÖZ TANSİYONU İLE GLOKOM BİRBİRİNE KARIŞTIRILMAMALI”

Göz tansiyonu ile göz tansiyon hastalığı yani glokomun birbirine karıştırılmaması gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Işık Acar Göçgil, “Göz içi basıncı olağan kıymeti 10 ile 21 mm civa basıncı ortasında kabul edilmektedir. Göz içi basıncı, gözün içinde üretilen ve ismine ‘aköz hümör’ dediğimiz sıvı ile oluşur. Göz içindeki bu sıvının imali ile gözün dışına çıkışı ortasında bir istikrar bulunmaktadır. Bu istikrar sayesinde gözün içinde stabil bir basınç oluşur ve bu basınç göz küresine formunu verir, dokuları besler ve Hariç etkenlerden korunmasını sağlar. Göz tansiyonu ile göz tansiyon hastalığı (glokom) birbirinden ayırt edilmelidir. Her göz tansiyonu yüksek olan hasta glokom mudur? Değildir. Glokom dediğimizde, göz içi sıvısının yeteri kadar dışa çıkamaması sonucu göz içinde birikmesi, basıncın artışı ve görme hududu üzerinde hasarın başlamasını anlıyoruz. Göz tansiyonunun yüksek olması glokom riskini artırır ve görme hududunda hasara neden olup olmadığı ileri tetkiklerle incelenmelidir. Münasebetiyle yalnızca göz tansiyonunu ölçtürmek glokomu tespit etmek için kâfi değildir. Özetle, göz tansiyonunun yüksek olması glokom hastalığı için bir risk faktörüdür.” tabirlerini kullandı.

Göz tansiyonu ve glokom farkı nelerdir

“40 YAŞ ÜSTÜ BİREYLERDE DAHA SIK KARŞILAŞIYORUZ”
 
Göz içi sıvısının üretimi ile gözden dışa akımı suratları ortasında bir istikrar bulunduğunu belirten Prof. Dr. Parıltı Acar Göçgil, “Göz içi sıvısının göz dışına çıkışında bir Mani oluşması halinde sıvı göz içinde birikmeye başlamaktadır. Ortaya çıkan basınç, göz içindeki en Değerli yapılardan Fer algılayan hücrelerinin ve görme hududunun üzerinde baskı oluşturur. Yüksek basınç uzun müddetle devam ettiğinde ise görme hududunun göz içerisindeki kısmında glokoma bağlı hasarı başlar. Ailesinde göz tansiyonu öyküsü olan bireylerin glokom riskinin 7 ile 10 kat arttığını biliyoruz. 40 ıslak üstü bireylerde daha sık karşılaştığımız glokomun oluşma riskini artıran öteki faktörler, yüksek miyopinin olması, Özellikle denetimsiz kullanılan ve göz tansiyonunda artışa Sebep olan kortizonlu ilaç ve damlalar, denetimsiz giden diyabet ve kardiyovasküler hastalıklar, sigara kullanımı, göz travmaları, göz içi uzun periyodik iltihaplardır. Kornea kalınlığının ince olması da bir diğer risk faktörüdür. Glokomun makul bir yaştan sonra sıklığının arttığı doğrudur lakin bu daha erken yaşlarda glokom olmayacağı manası taşımaz. Günümüzde rutin denetimler ve ileri teşhis metotlarıyla şahıs daha görme bozukluğu yaşamadan ya da görmede yaşanan Arıza ilerlemeden, glokomun ciddiyetini Fazla evvelden tespit edebiliyoruz. Hasebiyle glokom konusunda şikayetinizin olmasa bile rutin takip ve tetkikleri aksatmamak Aka Ehemmiyet taşıyor.” şeklinde konuştu.
 
 

Glokom kaç ıslak aralıgında görülür

GLOKOM OLDUĞUNUZU ayrım EDEMEYEBİLİRSİNİZ
 
Dünya genelinde 70 milyon insanın glokom hastası olduğunu ve 6.5 milyon insanın da glokom yüzünden görmesini yitirdiğini hatırlatan Prof. Dr. Işık Acar Göçgil, “Yaygın bir hastalık olan glokomun en yaygın görülen tipi primer Aleni açılı glokomdur. Göz içi basıncı, olağan aralık diye kabul ettiğimiz 10-21 mmHg’den yüksektir. Yine de hastaya bir şikayet ayrım ettirecek kadar yükselmeyebilir ve hastada bir belirti çoklukla olmaz. Göz içi üretilen sıvının dışa akımında bir Problem mevcuttur ve giderek aylar, yıllar içinde görme hududunda kalıcı hasar oluşur. Hastalar göz tabibine başvurmadığı sürece glokom olduklarından habersizdir. Daha az sıklıkta olağan tansiyonlu glokomu görmekteyiz. Burada da isminden da anlaşılacağı üzere göz tansiyonu olağan hudutlar içinde olmasına Karşın görme hududunun beslenmesi, sirkülasyonundaki bozukluğa bağlı hasar gelişmektedir. Hastalarda Yine bir belirti görülmez. çok daha Az gördüğümüz ve ‘akut açı kapanması’ ismini verdiğimiz glokom tipinde ise gözün içerisinde salgılanan göz içi sıvı (aköz hümör) dışa akımında Birden tıkanma ve drenaj sistemine ulaşamaması sonucu göz tansiyonu süratle Fazla yükselmektedir. Bu glokom tipinde lakin hasta Önemli şikayetlerle sıklıkla ivedilikle doktora başvurur.” açıklamasında bulundu.

 

Glokom

“GÖZ TANSİYONU DÜŞTÜ DİYE RUTİN DENETİMLERİN YAPILMASI BIRAKILMAMALIDIR”

“Son olarak, en tesirli tedavinin erken teşhis olduğunu unutmamak gerekmektedir. Glokom ömür uzunluğu takibi gereken bir hastalıktır. Göz tansiyonu düştü diye rutin denetimlerin ve tahlillerin yapılması bırakılmamalıdır.” dedi.

Göz Hastalıkları ve Retina Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Parıltı Acar Göçgil

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir