Gebelikte Süt Tüketiminin Faydaları

Beslenme, Sağlık Eyl 12, 2022 Yorum Yok

Bir insan için süt tüketimi sağlık açısından oldukça önemlidir. İçerdiği kalsiyum, A ve C vitaminleriyle bilinen süt, hem iskelet sağlığı hem de günlük yaşamda enerjimizi toparlayabilmek için sağlıklı içeceklerdendir. Gebelik döneminde de bebeğin gelişimi ve kendi gereksinimleri için anne adayının süt tüketimi önemlidir. Çünkü bu dönemde anne adayının kalsiyuma ihtiyacı vardır ve dışarıdan ek takviyelerle bu ihtiyacını giderebilir. Ayrıca kalsiyum bebeğin kemik yapısını da güçlendirecek, organlarının sağlıklı bir şekilde oluşmasını sağlayacaktır. Eğer yeterli miktarda kalsiyum alınmazsa ileriki dönemlerde kemik erimesi gibi bazı sıkıntılar ortaya çıkabilir. Gebelikte süt tüketimi ise günlük 2 ya da 3 bardak olmalıdır.

Gebelikte Günde Kaç Bardak Süt İçilmeli?

Gebelikte süt tüketimi normal insanlara göre daha önemlidir. Çünkü bebeğin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelebilmesi ve ileride yaşanabilecek olumsuz durumların ortadan kaldırılması için faydalı bir içecek olan süt, hem kalsiyum hem de fosfat açısından zengindir. İşte bu yüzden anne adayı bir günde 3 bardak süt içerse günlük 750 mg kalsiyum alarak, hem kendini hem de bebeğini hastalıklardan koruma altına alacaktır. Süt içmenin zorunluluğu olmadığı gibi başka gıdalarla da bu ihtiyaç karşılanabilir. Mesela bol miktarda peynir ve yoğurt yemek de ciddi kalsiyum destekleri sağlayacaktır. Ancak bu besinler doğal olursa annenin alacağı kalsiyum miktarı daha fazla olacaktır. Çünkü dışarıda satılan ürünlerin çoğunda katkı maddesi mevcuttur.

Gebelikte Yoğurtun Önemi

Yoğurdun diş çürümesi, kanser, yüksek tansiyonu düşürücü gibi birçok faydaları bulunmaktadır. Hamilelikte beslenme önemli olunca yoğurt da tüketilmesi gereken en önemli besin kaynaklarının başında yer almaktadır. İçerdiği kalsiyum, potasyum ve fosfor gibi vitaminler anne adayının kemiklerinin güçlenmesine, stresten uzaklaşmasına, yorgunluğunun giderilmesine fayda sağlayacaktır. Yoğurt özellikle sabahları yenildiği zaman bağırsakların rahatlamasına sebep olarak kabızlık gibi şikayetlerin önlenmesini sağlar. Hamile anneler de günlük 2 tabak yoğurt tüketerek gereken günlük kalsiyum miktarlarını almış olacaklardır. Böylece bebeğin kemik oluşumuna katkı sağlanarak sağlıklı ve sağlam bir şekilde dünyaya gelmesini sağlayacaklardır. Yoğurt yiyemeyen anne adayları da süt içerek kalsiyum alabilirler.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir