Fazla Terlemek Bir Hastalık Habercisi Mi? Aşırı Terleme Tedavisi

Sağlık Eyl 11, 2022 Yorum Yok

Terlemeyi normal ve fazla biçimde terleme şeklinde iki başlıkta ele almak gerektiğini söyleyen uzmanlar normal erişkinde ortalama şeklinde 2 ila 4 milyon adet ter bezi bulunmakta olduğunu belirtmektedir. Bu ter bezlerinden günde yaklaşık şeklinde 500 cc civarında ter salınmaktadır. Bu salgının temel fonksiyonu ise vücut ısısının kontrol alt kısmında tutulma prosedürüdür. Hava sıcaklığı ya da egzersiz benzeri çeşitli unsurlar beraberinde vücut ısısında fazla artış olduğu takdir de salınmakta olan terin bir sekmeü vücuttan buharlaşarak uzaklaşmaktadır. Bunun sayesinde vücutta soğuma sağlanılabiliyor. Stresli olan durumlarda da ter bezleri uyarılmaktadır ve vücut ısısında herhangi bir rahatsızlık olmadan gene terleme artabilmektedir.  Fakat fazla terlemek ruh sağlığını da negatif yönde etkileyebiliyor. Aşırı terlemenin nedenleri ne gibi şeylerdir? Terlemenin günlük yaşamı etkileyecek boyutlarda fazla derecede bulunması durumunda bireylerin %1’inde rastlanmış olduğu belirtilmekte olan fazla terlemede genel de koltuk altı, ayak, yüz benzeri belirli bölgeler terlemektedir. Hormon ya da bunun yanı sıra metabolizma sorunlulukları, enfeksiyonel sağlık problemleri, psikoloji sorunlulukları ve bazı çeşitli ilaçların yan etkileri benzeri unsurlar aşırı fazla terlemeye sebep olabilir. Bu benzeri durumlarda mutlaka sorunun tedavisi gerekmektedir. Terlemeyi tamamıyla önleyici olan kozmetik ürünler ise ter beraberinde atılabilen toksinlerin uzaklaştırılmasını bariz olarak engellediği benzeri gene ter bezlerinin ağızlarının kapanmasına ya da iltihaplanmalarına sebebiyet verebilir.

Birçok Terlemek Sosyal Hayatı Olumsuz Yönde Etkiliyor

Birçok terlemenin bireyin sosyal, mesleki ve fiziksel yaşamında olabildiğince önemli bir probleme yol açabileceğini söyleyen uzmanlar Romantik ilişkiler, iş verimi, kariyer seçimi ve eğitim, ruh sağlığı ve yaşam kalitesi aşırı terleme nedeni beraberinde aşırı negatif olarak etkilenebilmektedir. Aşırı terlemek sosyal hayatı ne şekilde etkiler? Mesela elleri aşırı titreyen insanlar sosyal çekingenlik nedeni beraberinde el temasından ve tokalaşmaktan kaçmaktadırler. Bu da iş yaşantısını mutlaka negatif yönde etkileyebilmektedir. Hastalar yeniden terleme olacağı hissine kapıldığı takdir de terlemeye neden olan uyarılar artarak terleme oranını daha da yükseltebilir.

Aşırı Terleme ve Tedavisi

Aşırı terleme olayında şikayetçi olan insanlar işçin çeşitli tedavi teknikleri bulunduğunu söyleyen uzmanlar terleme tedavisi için cerrahi ve cerrahi dışı yöntemlerin uygulanabileceğini belirtmektedirler. Aşırı terleme tedavisi ne şekilde yapılır? Uzman görüşü beraberinde öncelikle ağızdan alınmış olan sistemik tedavi ilaçları, haricen sürülebilen losyon ve kremler, botoks enjeksiyon tedavileri benzeri yöntemlerin denenmesi gerektiğini belirtmektedirler.  Düşünülen sonuçlar elde edilemediği unsurlarda son şeklinde gene cerrahi tekniklere başvurabiliyorlar.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir