Başın Bir Kısmının Aşırı Ağrıması

Sağlık Eyl 11, 2022 Yorum Yok

Baş ağrılarında bölgesel olanlar en çok karşılaşılan ağrı tipleridir. özellikle belirtmek gerekirse günümüz çerçevesinde migren krizine girenlerin başlarının belli bir kısmı ağrıyabilmektedir. Ağrıların ilk başlangıçlarından ileri zamanlarda nihayetinde aura zamanlarında bireyler kendilerindeki krizlerin geleceklerini çabucak anlayabilirler. Migren tipleri ne gibi şeylerdir? Migrenlerin çeşitli tipleri bulunmaktadır. Bunlardan ilk olanı auralı ötekii ise aurasız tipidir. Migren rahatsızlığının şimdi günümüz çerçevesinde etiyolojisi henüz hala anlaşılamamıştır. Ağrı zamanlarında çeşitli bulguları daha da hafifletecek tedavi teknikleri var. Başın sol kısmının ağrıması anında öncelik olara genellikle sol gözümüzden kaynaklanan bir ağrının olup olmaması için test edilmektedir. Göz ağrıları ve çeşitli diş ağrıları da genel şeklinde baş ağrıları yapabilen hastalıklardır.

Baş Ağrısı Her Daim Baştan Kaynaklanmaz!

Bazı durumlarda başınız birçok ağrır fakat dişinizden vuruyordur. Yine bazı zamanlarda gönümüz birçok ağrıyabilir ve dişinizden vuruyor olabilmektedir. Migren için hangi hekime görünmeliyiz? İnsanlar kendilerinde göz ya da çeşitli diş rahatsızlıkları olmadığını düşünüyor iseler şayet ve migren bulgularını de üstlerinde bulunduruyorsalar mutlaka nöroloji hekimine gözükmelidirler. Kriz esnalarında bazı zamanlarda günlük ağrılar olabiliyorken gene bazı zamanlarda mide bulantıları da bunlara eşlik edebilir. Tabi bunlar hep kriz çerçevesi içindedir. Lakin başınızın bir bölgesi ağrıyorsa ya da sol bölgesi ağrımaktaysa bu ağrıyı tetikleyen birkaç unsur belirleme etmelisiniz. Tatlı, alkol, çikolata, sigara, polen, parfüm benzeri çeşitli faktörler de migren krizlerini tetikleyici fonksiyonlara sahiplerdir.

Migren Krizleri Anında Sessiz Bir Ortam!

Migren krizleri anında bu krizlerin tedavisi için sessiz ortamlarda dinlenmek oldukça ehemmiyet arz eder. Migren krizi anında ne yapılmalı? Sesler ve çeşitli ışıklar migren krizi üstünde tetikleyicidir. Bunlara ek olarak çeşitli ağrı kesiciler arveles, novalgin, minoset benzeri gün içinde tam anlamıyla 3 doza kadar kullanabilmek mümkündür. Ancak daha önce çeşitli ilaç alerjilerine sahipseniz ya da alerjiye sahip olup olmadığınızı bilmiyorsanız bu ilaçları da katiyen kullanmamalısınız. Hatta çeşitli, alerji testleri de yaptırabilirsiniz. Bu konu beraberinde ilgili gene birikiminiz yok ise hekiminize müracaat edebilirsiniz. Yine çeşitli kafeinler de aura döneminde alındıkları takdir de ağrıları olabildiğince hafifletme etkileri var. Ancak kriz esnasında kan akımını arttırdıkları için kafeinler öneri edilmemektedir. Bu sebeple ağrı kesicilerin içerilerinde var olan çeşitli kafein tipleri bulunmaktadır. Ancak agresif biçimde olabildiğince kötü ağrılara sahipseniz ve çeşitli teknikler beraberinde henüz geçirememişseniz kesinlikle hekime başvurmalısınız. Bazı durumlarda bilmediğiniz teknikleri uygulamanız, gelişi güzelce uygulanan teknikler daha kötü sonuçlar elde etmenizi sağlayabilir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir