Dizilere konu olan “zombi mantarı” İstanbul’da görüldü

Genel, Güzellik, Sağlık, Spor & Fitness, Yaşam, Yaşam Tarzı Mar 27, 2023 Yorum Yok

The Last Of Us dizisiyle merak uyandıran zombi mantarı, İstanbul’da Samandıra Ormanı’nda ortaya çıktı.

The Last Of Us dizisi ile izleyici kitlesi ortasında merak konusu olan zombi mantarı, literatürdeki ismiyle kordiseps militaris, sinemanın de tesiriyle dünya genelinde Türlü efsanelerin konuşulmasına neden oldu. Mantar bilimi uzmanı (mikolog) Selime Semra Erol ve doğal mantar araştırmacısı Naim Güleç, Az görülen tıbbi mantarlardan kordiseps militarisi (tırtıl/zombi mantarı) İstanbul Samandıra Ormanı’nda inceledi.

zombi mantarı istanbul

Uzun araştırmalar sonucu İstanbul Samandıra Ormanı’nda kordiseps militaris mantarına rastlayan doğal mantar araştırmacısı Naim Güleç ile tıbbi mantarlar konusunda akademik araştırmalar yapan mikolog Selime Semra Erol, tıbbi tarafı bulunan zombi mantarına dair bilinmeyenleri AA muhabirine anlattı.

Doktora çalışmasına Düzce Üniversitesinde tıbbi mantarlar üzerine devam eden ve nihayet beş yıldır Özellikle tıbbi mantarlar, üretimleri ve tıbbi tesirlerine ait akademik çalışmalar yapan Erol, kordisepsin farmakolojik özellikleri nedeniyle binlerce yıldır Çin klâsik tıbbında Kıymetli bir yere sahip olduğunu ve yer aldığı mantar ailesinin 400’den Çok tipiyle en Çok çeşidi bulunan Çeşit olduğunu söyledi.

zombi mantarı istanbul

Kordiseps cinsi her bir mantar çeşidinin farklı bir böcek, tırtıl ve çam kese böceği pupasına ilişkin parazit mantarlar olduğunu belirten Erol, “Bu mantarı asıl Kıymetli kılan şey binlerce yıldan beri klâsik Çin tıbbında şifa kaynağı olarak kullanılması.” dedi.

“MESANE TÜMÖRÜNÜ DURDURUCU TESİRE SAHİP”

Dünyada Himalayalar’da, Tibet’te yüksek yerlerde yetişen bir mantar olan kordiseps militarisin Özellikle Hindistan’da ve Çin’de Besin olarak tüketildiğini ve asıl Kıymetli olanın içindeki kordiseps unsuru olduğunun aktaran Erol, “2010 yılında yapılan bir çalışma sonucunda kordisepsin insan mesane kanseri hücrelerinin çoğalmasını ve göçünü engellediğini ortaya koydu. Ayrıyeten bu tıbbi mantar, böbrek ve karaciğer hastalıklarıyla ilgili tedavilerde kullanılan etken unsurları, bileşikleri içermektedir.” sözlerini kullandı.

Kordiseps cinsine ilişkin mantarların Özellikle klasik Çin tıbbında günlük güç düzeyini yükseltici ve metabolizmayı hızlandırıcı olarak kullanıldığını söyleyen Erol, Çin’in Pekin kentinde düzenlenen 1993 Ulusal Oyunları’nda bin 500, 3 bin ve 10 bin metre yarışlarında 5 dünya rekoru kıran üç koşucunun kordiseps sinensis aldıklarının ortaya çıktığını söyledi.

Kordiseps militarisin Türkiye’de bulunmasının mantar araştırmacıları açısından Fazla sevindirici olduğunu aktaran Selime Semra Erol, topladığı mantar numunelerinden misel üretmeye çalıştığını ve bu tıbbın yerli olarak üretimi konusunda çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.

“BU MANTARI UZUN YILLAR ORMANLARDA ARADIM”

Kendini mantarların keşfine adadığını söyleyen doğal mantar araştırmacısı Naim Güleç ise bugüne kadar Türkiye’de 2 bin 500’ün üzerinde mantar keşfedildiğini, bu mantarların 1000’den fazlasını ormanlarda bulup Latince bilimsel isimleri ile birlikte araştırıp, inceleyip, tanımlama bahtı elde ettiğini ve şu anne kadar deneyimleme bakımından 219 mantarın tadına baktığını söyledi.

Bu mantarlardan en Değişik olanın ise kordiseps militaris olduğunu Anlatım eden Naim Güleç, “Yaklaşık yirmi yıllık bir mantar serüvenim var. Bu mantarı uzun yıllar ormanlarda aradım ve çam kese böcekleriyle bir ilişkisinin olduğunu yabancı bir kaynakta okuduğumda ormanlara giderek çam ağaçlarının üzerlerinde çam zararlısı olan çam kese böceğini aradım. Kaynaklarda soğuk havalarda mantarın yeryüzüne çıktığı söylendiği için 2015 yılında İstanbul’daki çam ormanlarında Son kordiseps militaris mantarını buldum. Akabinde Ankara Üniversitesinden mikolog Doç. Dr. Ilgaz Akata’ya gönderdim. Bilimsel makale 2016 yılında yayımlandı.” dedi.

Güleç, Ufak bir mantar olmasına rağmen Kırmızı rengi nedeniyle gezerken kolay ayrım edilebilecek bu mantarın çam kese böceklerinin istila ettiği çam ağaçlarının bulunduğu yerlerde aranması gerektiğini belirtti.

Bu mantarın, tırtıl halindeyken etkilediği çam kese böceğinin pupa evresinden beslendiğini, yer altına giren böceği öldürdükten sonra kozaya dönüşen kabuğundan, Müsait ısı ve kaideler oluştuğunda yani mevsimi gelince dışarı çıktığını anlatan Güleç, mantarın alt kısmına bakıldığında besi yeri olarak kullandığı çam kese böceğinin pupasının rahatlıkla görülebileceğini Anlatım etti.

“İNSANLARI ZOMBİYE DÖNÜŞTÜRECEĞİ ÜTOPYASINA İNANILIYOR”

Güleç, şu Lahza dijital bir platformda yayınlanan The Last Of Us isimli dizide kordiseps mantarının insanları zombiye dönüştüren yeni bir salgına neden olduğu ve yeryüzünün sonunun geleceği üzere bir senaryo işlendiğini, bunun olası nedeninin ise bu mantarın çam kese böceğinde olduğu üzere eklem bacaklıları ele geçirmesi olduğunu lisana getirdi.

Güleç, “Kordiseps mantarlarının insanın hudut sistemini ele geçirip zombiye dönüştüreceği ütopyasına inanılıyor. Bu bilimsel olarak Muhtemel gözükmüyor. Kordiseps mantarları 25 derecenin üstünde gelişim sağlayamıyor. Münasebetiyle gövde ısısı 37 derece olan beşerde yahut öbür memelilerde bu mantarın gelişmesi, bedeni ele geçirmesi ve rastgele bir zararın oluşması Laf konusu değil. Temelinde kordiseps tıbbi istikameti olan bir mantar. Ben de her Yıl nizamlı biçimde topluyor ve çayını içiyorum. Ayrıyeten yemeği de yapılabilir.” formunda konuştu.

Kordiseps militaris mantarını kış aylarında, soğuk hava şartlarında herkesin bulup toplayabileceğini lisana getiren Güleç, “Çayını, önleyici tıp bağlamında tüketebilirler. Zira bu mantarın anti-tümör ve gibisi özellikleri var. Herkese araştırmayı, bulmayı, deneyimlemeyi tavsiye ediyorum.” dedi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir