Depresyon

Genel, Sağlık Eyl 04, 2022 Yorum Yok

Depresyonun nedenleri sayısızdır. Dereceleri ise kendini biraz kötü hissetmekten başlar, intihar eğilimine yol açan ağır depresyona kadar varır.

Depresyonun nedeni az çalışan bir tiroit bezi olabileceği gibi, başka bir bedensel hastalıkta olabilir. Ama çoğu kez depresyonun asıl nedeni stres yani ruhsal gerginlik, evlilik sorunları, işsizlik ve sevdiği birini kaybetme gibi.

Depresyonun Nedenleri Nelerdir?

Bununla birlikte depresyonlu kişiye yardımcı olabilecek bazı besinsel yaklaşımlar vardır. Karbonhidrat yemek yararlıdır. B vitamini, çinko, C vitamini, demir, magnezyum ya da potasyum eksiklikleri depresyona neden olabilir. Yiyeceklere karşı aşırı duyarlılık, hipoglisemi, kronik kandidiasis de öyle.

Bayanlar da reglden 7 – 14 gün önce baş gösteren depresyonlar b6 vitaminine ve magnezyuma iyi yanıt verirler. Depresyon doğum kontrol hapından ileri geliyorsa yine B6 vitaminini kullanmak yararlı olabilir. Yetişkinlerde buğdayın besin alerjisine yol açtığını çok sık gördük. Çocuk doğurduktan sonra baş gösteren depresyonlar da besinsel yaklaşımla iyileşebilir. C vitamini eksikliği kendisini depresyon isteri ve hipokondriasisle gösterebilir.

Depresyon çoğu kez yorgunluk, uyuşukluk ve endişe ile de ilgilidir. Özellikle uykusuzluk depresyonla birlikteyse öğleden sonra alınan B vitaminleri almak da uykusuzluğa neden olabilir.

Eğer ağır bir depresyon durumu varsa vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir