Depremzede bebekler nasıl beslenmeli? Sağlık Bakanlığı’ndan ilk açıklama yapıldı

Beslenme, Genel, Sağlık Şub 19, 2023 Yorum Yok

6 Şubat tarihinde Türkiye’de yaşanan iki Aka zelzele sonrası yıkıntı altından çıkarılan binlerce Ebeveyn ve yenidoğan bebekler bütün ülkeye ümit ışığı oldu. Günlerdir yıkıntı altında kalıp beslenemeyen bebekler için sıhhat Bakanlığı’ndan birinci İzah geldi. Pekala depremzede bebekler nasıl beslenmeli? Anneler bebeğini emzirmeye devam etmeli mi? İşte sıhhat Bakanlığı’ndan gelen birinci açıklama…

Merkez üssü Kahramanmaraş olan ve beraberinde 10 vilayette aniden yıkımların ve can kayıplarının yaşanmasına Sebep olan 7,7 ve 7,6’lık sarsıntıların yıkıntı altı çalışmaları devam ediyor. Devlete bağlı kuruluşlar AFAD, Kızılay, UMKE ile gönüllülerin depremzedeler için yardım faaliyetleri sürerken bir taraftan arama kurtarma takımlarının ağır çalışmaları sonucu yıkıntı altından sağ çıkarılan bebekler bütün ülke için ümit ışığı oluyor. sıhhat Bakanlığı, yıkıntı altında Fazla Çok toza maruz kalan ve saatlerdir aç kalan depremzede bebeklerin nasıl beslenmesi gerektiği konusunda depremzede annelere duyuruda bulundu. Duyuruda; depremzede annelerin bebeklerini Muhtemel olabildiğince emzirmeleri gerektiği vurgulandı.

depremzede bebeklerin beslenmesi nasıl olmalı

ANNE SÜTÜ ENFEKSİYONLARA KARŞI KORUYOR

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada; gerilimden Dolayı sütü azalan annelerin, bebeklerini Daimi emzirmeleri halinde 72 saatte süt ölçülerinin artmaya başlayacağı kaydedildi. Ayrıyeten emzirme sırasında salgılanan hormonların, hem annede hem de bebekte gerilimin azalmasına Yardımcı olduğunun da altı çizildi. 

Öte yandan Ebeveyn sütünün bebeği, bulaşıcı hastalık ve öldürücü ishalden koruduğuna değinildi.

depremzede bebekler nasıl beslenmeli

DEPREMZEDE BEBEKLER NASIL BESLENMELİ?

Anne sütünün kesildiği durumlarda bebeğin maması, hijyen kuralları çerçevesinde özenli bir formda hazırlanmalıdır. Mama hazırlanırken pak su ve pak kaplar kullanılmalı, mamalar Biricik seferlik olup 1 saat içinde tüketilmelidir.

Bebek mamalarının pakette belirtildiği biçimde hazırlanması da Kıymetli kurallar ortasında yer alır. Tam ölçü kullanılması gerekir. Bunun tersine mama, Fazla Çok sulandırılmış olursa bebeğin beslenme gereksinimini karşılamaz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir