Deprem sonrası kaygı bozukluğuyla nasıl başa çıkılır?İletişim aracından depremi takip edenler..

Genel, Güzellik, Sağlık, Spor & Fitness, Yaşam, Yaşam Tarzı Şub 09, 2023 Yorum Yok

Ülkemizi etkileyen doğal afetlerden biri olan sarsıntı, nihayet günlerde fizikî ve ruhsal sıhhat meselelerine yol açmaktadır. zelzele sonrasında insanların ruhsal açıdan göstereceği tepkiler bireyde farklı özellikler gösterebilir. Pekala, psikiyatrik boyutlara kadar giden zelzele sonrası Telaş bozukluğu ile nasıl başa çıkılır?

Son günlerde yaşanan zelzele nedeniyle birçok insan; konutunu, sıhhatini ya da yakınlarını kaybetmektedir. Maddi manevi pek Fazla yıkıma neden olan doğal afet sonrası yıkıntı altından çıkarılan insanların da psikolojilerinde travmalara yol açmaktadır. His, niyet ve davranışlarına kadar yansıyan travmalar, her şahısta farklı tepki vermektedir. Bu durum yalnızca sarsıntısı hissedenlerde değil sarsıntısı, irtibat araçlarından takip edenlerde de gerilim bozukluğuna neden olduğu gözükmektedir. Afet sonrası ya da afet olaylarına maruz kalma durumunda yaşanacak ruhsal bozuklukların ortaya çıkmasını kolaylaştıracak risk faktörlerinin bilinmesi, ruhsal sıhhat sıkıntılarıyla müsabaka esnasında müdahaleyi kolaylaştırmaktadır. 

Deprem sonrası Kaygı bozukluğu

DEPREM SONRASINDA KORKU DURUMUYLA NASIL BAŞA ÇIKARIZ?

  • Kendinizi kaygılı hissettiğiniz durumlarda yavaş soluk almaya İtina gösterin
  • Önceden de ruhsal rahatsızlığı bulunan bireylerin, tedavi planına bağlı kalmalıdır
  • Sosyal irtibatlar kurmaya İtina gösterilmelidir
  • Normal rutinlerin dışına çıkmamaya İtina gösterilmelidir
  • Açık bağlantı sınırlarında olmaya Ehemmiyet verilmelidir
  • Çocuk ve gençlerde kaygı, şok ve panik durumu olduğundan tıpkı soruyu tekrar sorabilirler. Bu soruları sormalarına müsaade verilmelidir

Deprem

DEPREM SONRASINDA PSİKOLOJİMİZİ KORUMAK İÇİN NELER YAPMALIYIZ

Deprem sonrasında şahıs kendinde endişe, ne yaptığını bilmeme, hisleri hissetmeme, bulunduğu ortamı tam algılayamama üzere durumlarla karşı karşıya kalabilmektedir. zelzele sonrasında psikolojimizi muhafaza için yapabileceklerimiz;

  • Deprem anında yaşadığınız Hadise ve durumları konuşmaktan kaçınmayın
  • Duygu, fikir, kaygı ve hüzün üzere hislerinizi bastırmaktan kaçının
  • Depremle ilgili his ve niyetlerinizi yakınlarınızla paylaşın
  • Bu belirtiler ve uygulanması gereken durumlar bireyden bireye değişiklik göstermektedir. Fakat bu yakınmalar ve durumlar azalmıyor devam ediyorsa bir uzmandan ruhsal dayanak alabilirsiniz.

Depremde hayat kurtaran davranışlar

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir