D Vitamini Kilo Aldırır mı?

Beslenme, Genel, Sağlık Eki 02, 2022 Yorum Yok

İnsanlardaki genel kanılara baktığımız zaman, ekstradan aldıkları vitaminlerin daima kilo aldıracağı yönünde bir bakış açısı oluşmaktadır. Özellikle vücutta eksikliğinin en fazla belli olduğu ve insanların daima daha farklı bir tüketime gittikleri D vitamini konusunda, ihtiyaç duyulan takviyelerle daha fazla kilo alınacağı bilinen; ancak batıl bir gerçektir. İnsanlar kilo almamak veya bulundukları kiloyu korumak için hayati önem dahi taşısa, çoğu zaman D vitamininden uzak durmaktadır. Fakat bilinen aksine, D vitaminini harici olarak almak aşırı bir kilo etkisi yaratmayıp, insanların vücutlarında eksik olan vitaminlerin takviyesinde kullanılmaktadır. Bu durumda, daha farklı faydaları elde etmek yerine, olumsuz düşüncelerle birlikte daha kötü sonuçlara ulaşmakta kaçınılmaz olacaktır. Genelde vücutlarında yağ oranı düşük olan insanların D vitamini seviyelerinin de düşük olması yapılan araştırmayla saptanmıştır. Özellikle obezitenin tehdit ettiği insanlarda da D vitaminin olmaması, kilo vermek isteyenlere bir çıkış yolu olarak görülmektedir. Eksikliği hissedildikten sonra insanların D vitaminini düzgün seviyeye çekmek için ilaç tedavilerinin gerçekleşmesi sonucunda, kilo verdikleri ve kilolarını kontrol edebilmeleri de aynı şekilde kontrol altına alınan etkenlerden birisi olarak görüldüğü için, aslında insanların kilo vermek için bu vitamin haplarını tercih etmeleri daha doğru ve mantıklı olacaktır. Kilo alan insanların farklı sorunlardan veya tükettikleri diğer gıdalardan dolayı problem yarattığı bilinmelidir. Sadece D vitamini kullanımına yüklenecek problemlerin, asla gerçek olmadığını da söylemekte yarar var. Çünkü D vitamini eksik olan insanlarda gelişim ve diğer konularda problem olacaktır.

D Vitamini Ne İşe Yarar?

İnsan vücudunda normal şekilde bulunan ve güneş ışınlarından direkt olarak alınabilecek vitaminlerden olan D vitamini düşük olduğu zamanlarda kemik gelişimini etkileyen olumsuz durumlar ortaya çıkmaktadır. Bebeklerde raşitizme kadar yol açabilecek bir etkiye sahip olan D vitamini eksikliğini giderebilmek için yeterli miktarda güneş ışını görmeniz gerekecektir. Eğer böyle bir şansınız yoksa, ekstra vitaminlerle bu açığınızı kapatmanız mümkün olacaktır. İnsanların vücutlarında bulunan bakterilerin yok edilmesi ve temizlenmesinin sağlanması, aynı zamanda; bağışıklık sisteminin de gelişmesi konusunda büyük rol oynayan D vitamini, sırf kulaktan dolma bilgilerle terk edilmemeli, doktor tavsiyesiyle alındığı zamanlarda da problem yaratmayacağı bilinmelidir.

D Vitamini Almak Diyeti Etkiler mi?

Diyete başlayan ve sürekli diyet yapan insanların genelde akıllarında olan sorulardan birisi de, D vitamini almanın diyetlerini olumlu veya olumsuz etkileyeceği yönündeki sorulardır. Ancak D vitaminin bilinmesi gerekir ki, diyet yapan bir insana hiçbir etkisi olmayacaktır. İstediğiniz şartlarda ve vücudunuza kötü sonuçlar almayacak şekilde bir diyet programına uymanız demek, sağlıklı olmanızı sağlayacaktır. Bu nedenle, D vitaminini de sağlam bir seviyeye taşımanız sonucunda, daha kaliteli ve daha iyi çözümlere erişebilirsiniz. Direkt olarak hiçbir konuda problem yaratmayacak olan D vitamini sayesinde, daha sağlıklı olmak ve kesin olarak vücudunuza iyi bir tepkime yaşamanız doğru olacaktır.

 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir