Çocuklarda Beslenme Alışkanlığı Nasıl Olmalı

Beslenme, Sağlık Eyl 12, 2022 Yorum Yok

Çocuklarda Beslenme Alışkanlığı Nasıl Olmalı

Çocuklarınıza beslenme alışkanlığı kazandırmaya çalışırken yapılması gereken ilk şey kendi yemek alışkanlıklarımızı düzeltmektir. Unutmamak gerekir ki çocuk anne ve babasının davranışlarını kendine rol model alır. Onlar nasıl yerse oda öyle beslenir. Sofra adabı, yeme alışkanlığı ile ilgili aile alışkanlıkları ve yönlendirmeleri çok önemlidir. Peki, sizce çocuklarda beslenme alışkanlığı nasıl olmalı biz size bu konuda yok göstermeye çalışıyoruz.

Yemek saatlerinin bir düzeni olmalı her aklına esen zaman her zaman yemek yemek yerine masa başında öğün saatlerinde yemek yemeği alıştırabilirseniz ömür boyu beslenmesi ile ilgili ilk iyi adımı atmış olursunuz. Bunun için ilk adımı akşam yemeğini eşiniz işten geldiğinde hep beraber masada yiyerek oluşturabilirsiniz.

Bebeğinize özellikle ilk mamalarına başlarken bile birçok çeşitli sebze ve meyveyi kullanmaya bir yaşından sonra kırmızı et ve balıketi verirseniz damak tadı gelişme döneminde onlarında tadı damağında alışkanlık bırakmış olur.

Onu abur cubur denen yiyeceklerden yoksun bırakmak yerine nerede, ne zaman ve ne miktarda yemesi gerektiği ile ilgili alışkanlık kazandırmaya çalışırsanız ilerleyen yaşlarında siz değil o kendini kontrol eder. Ayrıca hiç yiyemediği zamanlarda onların tadını daha çok merak ettiği için sizlerden gizli gizli yemeyi alışkanlık edinecektir. Ayrıca size yalan söylemeye de başlayacaktır.

Elinizde tas ve kaşıkla bebeğinizin peşinden onu doyurmak için koşarsanız onun yemek yemeği bir savaş ve inat olayı olarak görmesine ve yemekten kaçmasına neden olursunuz bırakın istediği kadar ve istediği çeşitlerden yiyebilsin ama bu demek değil ki onu çeşitleri tatmaktan yoksun bırakacağız. Gerektiği yerlerde siz de gerekli takviyeleri çocuğunuza mutlaka yapmalısınız.

Tabağına konan yemeğe ön yargı ile hayır dememesini değil tadına bakmasını ya da her besinden tüketmesi gerektiğini öğretmeye çalışın.

Çocuğunuzun iştahla masaya oturup yemek yemesi için bir diğer faktörde sizin ona yemek yedirme tutumunuzdur zorlamak ve kızmak yerine ilgili ve neşeli halde ona yemek yedirmeye çalışır ve hatta belirli bir dönemden sonra onun yemeğini kendisi yemesini sağlarsanız daha eğlenceli ve zevkle yemek yiyecektir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir