Çocuklar okula nasıl motive edilir? İşte çocukları okula motive etmenin yolları

Beslenme, Genel, Sağlık Şub 05, 2023 Yorum Yok

15 günlük bir Uzaklık tatilden sonra Okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretimde eğitim gören çocuklar 6 Şubat itibariyle Okul sıralarına Geri dönüyor. Ebeveyn ve babalar, uzun bir Uzaklık olmasa da derslerden Irak kalan çocukları için okula motive etmenin yollarını araştırıyor. 2022-2023 yılı eğitim ve öğretimin 2. periyodu başlarken çocuklarınızı okula motive etmenin yollarını derledik. Pekala çocuklar okula nasıl motive edilir?

Geçtiğimiz yıllarda dünyayı kasıp kavuran pandeminin tesiriyle okullarda uzaktan eğitim sistemi devreye girmişti. Sonrasında ulusal Eğitim Bakanlığı tarafından kademeli olarak Çehre yüze eğitimler başlasa da çocukların Okul ortasındaki ara motivasyon olarak onların Olumsuz etkilenmesine Sebep olmuş, yine odaklanmaları biraz Vakit almıştı. Şimdiyse çocukların ağır ders programından çıkıp dinlenmeleri için fırsat olan sömestr tatili bitti. Az da olsa Okul sıralarından Irak kalan çocuklar 2022-2023 eğitim ve öğretim yılının 2. periyodu için öğrencilerle Bir arada velileri de bir telaş aldı. Çantalar ve Okul formaları yeni bir Devre için hazırlanırken, Ebeveyn ve babalar 15 günlük ortadan sonra çocuklarını okula motive etmenin yollarını araştırıyor. Pekala çocukları okula motive etmenin yolları nelerdir? İşte çocukları okula motive etmenin yolları…

Çocukları okula motive etmenin yolları

ÇOCUKLARI OKULA MOTİVE ETMENİN YOLLARI…

  • Başkalarıyla kıyaslamayın;

Tatil sonrası çocuklarda görülen rahatlık ve tembellik duygusu Fazla olağandır. Bu mevzuda ebeveynlere düşen en Aka vazife, sabır ve anlayış göstermektir. Tatil dönüşü çocukların okula tekrar motive olabilmeleri için öncelikle onları diğerleriyle kıyaslamamanız bu etapta göstereceğiniz en Kıymetli ve Olumlu bir tutum olacaktır.

Ayrıca birinci haftadan çocuklarınızı “Ders çalış” telkiniyle sıkmadan onları oyun oynamaya ve hobilerini yapmaya da yönlendirmelisiniz.

öğretmenine teslim edip okuldan ayrılın

  • Öğretmenine teslim edip okuldan ayrılın;

Birçok anne- babanın yaptığı yanlışlardan biri, okulun birinci günlerinde çocuklarıyla Birlikte sınıfta yahut Okul koridorunda beklemeleridir. Bu durum ne yazık ki; Özellikle Okul öncesi yahut 1. sınıfa başlayan çocukların hamasetini kırar. Kendileri için yabancı ve keşfedilmesi gereken yer olan okullarına alışmalarını güçleştiren bir faktördür. Bu sebeple çocuklarınıza öncelikle Okul ortamı ve dersler hakkında bilgi verip öğretmenine güvendiğinizi göstermeli ve okuldan ayrılmalısınız. Lakin çocuğunuz okula gelmeniz için ısrar ediyorsa ona herkesin bir misyonu olduğunu, onun vazifesinin ise okula gitmek olduğunu belirtmelisiniz.

hayatına eğlenceli aktiviteler katın

  • Hayatına eğlenceli aktiviteler ekleyin;

Çocuklarınızı bir robot olarak görmemelisiniz. Onları derse boğmadan yaşına nazaran şahsî gelişim sağlayan aktivitelere de yönlendirmelisiniz. Bunun için öncelikle beşerlerle olan irtibatını geliştirmesini sağlamalısınız.

ergenlik devrinde çocuğa dikkat

ERGENLİK DEVRİNDE ÇOCUĞA DİKKAT!

Özellikle imtihana hazırlanan çocukların Ara tatilleri daha sorunlu geçer. Zira onlar için Aralık tatil demek yaklaşan İmtihan için bol bol test çözmek demek! Münasebetiyle bu periyottaki çocuklar daha gergin ve gerilimli olurlar. Ebeveyn babalar Özellikle ergenlik periyodundaki çocuklarıyla irtibat kurmakta zorluk çeker. Bu durum ebeveynlere, çocuklarıyla ortalarındaki paylaşımlarının azaldığını düşündürür. Çocuklar ise ebeveynlerinin Daimi onlara ders çalışmaları tarafında baskı yapmalarından şikayet ederler.

Ergenlik periyodundaki çocuklar ve ebeveynler ortasında yaşanan bu irtibat kopukluğunu çözmenin bir yolu var. Uzmanlar bu durumda çocuklarınızla işbirliği yapmanızı öneriyor.

çocuklarınızla empati kurun

NOT!

Bunun yanı Dizi empati tekniğinizle çocuğunuz yeni Okul periyoduna motive olacaktır.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir