Ömer Seyfettin’in unutulmaz hikayesi: Kaşağı! ‘Kaşağı’ adlı kitabın konusu nedir?

Genel, Güzellik, Sağlık, Spor & Fitness, Yaşam, Yaşam Tarzı Şub 05, 2023 Yorum Yok

Türk Edebiyatı’nın önde gelen hikaye muharrirlerinden olan Ömer Seyfettin’in ‘Kaşağı’ isimli çocuk kitabı, birinci olarak 1919 yılında raflarda yerini aldı. Muharririn Duru bir Türkçe ile kaleme aldığı eser ‘Kaşağı’, hala Fazla okunanlar ortasında yer alıyor. Pekala ‘Kaşağı’ isimli kitabın konusu nedir?

Ömer Seyfettin’in unutulmaz yapıtlarından olan ‘Kaşağı’, 1919 yılında kitapseverlerle buluştu. Bir çocuk kıssası olan Kaşağı, müellifin sade anlatımıyla günümüzde yetişkinler tarafından da sevilerek okunuyor ve tavsiye ediliyor. Kaşağı, Türk Edebiyatı’ında en Fazla baskısı olan ve Fazla okunan kitaplar ortasında yer alır. Müellif bu yapıtında anne Fikir olarak; okuyucuya palavra söylemenin ve iftiranın ziyanlarını göstermek ve Yalın palavraların bile Aka problemlere yol açabileceğini ele almıştır.

Birçok yayınevi tarafından basılan Kaşağı, 93 sayfa olarak Timaş Çocuk Yayınevi’nin baskısıyla da okuyucuya sunuluyor.

Ömer Seyfettin Kaşağı

‘KAŞAĞI’ İSİMLİ KİTABIN KONUSU NEDİR?

Ömer ve kardeşi Hasan, çocukluklarını Aka bir çiftlikte geçirmişlerdi. Ufak Ömer ve Hasan, en Fazla atlarla oynamayı, Özellikle de onları tımar etmeyi seviyorlardı. Bunun için İstanbul’dan Özel getirtilen KAŞAĞI’yı kullanıyorlardı. ancak bir gün Ufak Ömer, çocukluk heyecanıyla KAŞAĞI’yı kırar ve cürmü kardeşi Hasan’a atar. Babası bu olaydan sonra Hasan’a Fazla kızar ve ona:
-Yalancı, der…
Hasan, bu olaydan sonra içine kapanır ve bir gün hastalanır. İşte o Vakit Ömer için güç günler başlar.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir