Ceviz Kabuğunun ve Yaprağının Faydaları

Beslenme, Sağlık Eyl 11, 2022 Yorum Yok

CEVİZ KABUĞUNUN İÇERİSİNDE GİZLENEN MUCİZELER

Ceviz çok mucizevî bir kuruyemiştir.. Hafızayı güçlendirir, saçları gürleştirir,stresi giderir, öksürük ve balgamı tedavi eder Saymakla bitmeyen daha birçok faydası bulunur. Cevizin içini yiyoruz peki kabuklarını ne yapıyoruz cevizin kabuğu da içerisindeki yaprak gibi faydası bulunur. Tam bir şifa deposu olan cevizin kabuğu ve yaprağı kaynatılarak tedavi amaçlı kullanılır. Tam söylemek gerekirse cevizin içi dışı kabuğu zarı hepsi bir mucizevi ilaçtır. Cevizin faydaları Alzheimer, kalp ve damar tıkanıklığının tedavisinde ve daha sayamadığımız birçok hastalıkların tedavisinde cevizin kabuğundan faydalanılır. Uzmanlar ileriki yaşlarda oluşacak olan Alzheimer karşı kendimizi koruyarak günde rutin olarak 4 veya 5 adet ceviz tüketmek gerekmektedir.

Cevizin belirli başlı faydaları

-İçerisinde bulunan çok miktarda lif, omega3 ve omega6, protein ve yağ asitlerinden oluşur.

-Magnezyum, çinko, fosfor, kalsiyum, selenyum, bakır, manganez ve demir minarelerinden oluşan nadide kuruyemişlerdendir.

-A, B1,B2,B6 ve C vitaminleri bulunur.

-kalbi ve damarları korur.

-çok güçlü bir antioksidan olarak bilinir.

-Hipertansiyonu düşürür.

-Antidepresan özelliği vardır.

-Saçlarımızın ve cildimizin bakımında etkilidir. Saçları gürleştirir. Saçlarımızın geç beyazlamasını sağlar. Cildimizdeki kırışıklıkların giderilmesine yardımcı olur. Ceviz yağı cilt ve saç bakımında kullanılır.

Ceviz suyunun olağanüstü faydaları

Ceviz suyu kürü

Gece yatmadan önce bir bardağa su doldurularak içerisine kabuğundan çıkardığımız cevizin içerisinden 1 adet atılarak sabaha kadar bekletilir. Sabah aç karnına kahvaltıdan önce suyunu içip cevizi ise yenilir. Bu işlem zayıflamanıza yardımcı olur, kabızlığı giderir ve iştahınızı kapatır.

Ceviz suyunun diş tartarlarına faydası

Dişimizdeki tartarların oluşmasını cevizin suyu ile engelleyebiliriz. 1 bardak suyun içerisine 5 adet cevizin kabuğu eklenerek 15-20 dakika suda kaynatılır. Kaynayıp soğuyan bu su ile dişlerinizi her gün 3 defa fırçalayın. İsteğe göre artan su ile gargara yapabilirsiniz. Bu su varsa tartarları temizler eğer yok ise de tartar oluşmasını engellemiş olur.

Cevizin içerisinde ki gizli 2 adet yaprak parçası

Kırılan cevizin içerisinde yaprağa benzer kabuğu bulunur. Bu ağan kabuğuna benzeyen dışın atılmaması gerekir. Çünkü bu kabuğun çok gizli mucizesi bulunur. Bu yapraklar aynı bir akciğere benzer.

Bu yaprakların kullanılışı

1 fincan kadar suya 1 tutam cevizin yaprağı eklenir. Ocağa konularak 2 veya 3 dakika kaynatılır. Daha sonra bu kür ılıdıktan sonra içilir. Bu kür öksürük ve balgam söktürme tedavisinde kullanılmaktadır. Bu cevizin yaprağını bilmeyen tüm dostlarınıza öneriniz çünkü mucizevi bir etkisi vardır. Rabbim bu cevizi ve kabuğunu boşuna yaratmamıştır.

Cevizin kabuğu ne işe ne işe yarar ve faydaları nelerdir

-Ceviz E vitamini barındırmasından dolayı cilt bakımı, saç ve tırnak bakımında kullanılır. Ve daha birçok kozmetiklerin malzemesinde kullanılır.

-Öksürük ve soğuk algınlığının tedavisinde kullanılır.

-Kurtları ve bağırsakta oluşan parazitleri temizler.

-Cevizin kabuğu şeker hastalarının tedavisinde mucizevi etkisi vardır.

-D vitaminin düşük olduğu insanlar ceviz kabuğu kullanmalıdır.

-Cilt lekelerine ve sivilce probleminde kullanılır.

-Saç beyazlamasını geciktirici özelliğe sahiptir.

-Saçı güçlendirerek dökülmeyi önler.

Ceviz kabuğu nasıl yapılması ve kullanımı

-Öksürük ve soğuk algınlığına karşı ceviz kabuğu suyu: 1 kabın içerisine su katılıp kaynatılır. Kaynayan suyun içerisine ceviz kabuğu katılarak 15 veya 20 dakika daha kaynatılarak kapatılıp ılımaya bırakılır. Ilıdıktan sonra içerek öksürüğü ve soğuk algınlığını giderir.

-D vitamini ve şeker hastalığının tedavisinde: kaynamakta olan suyun içerisine yaklaşık olarak 15 adet ceviz kabuğu eklenir. Biraz kaynayıp soğuduktan sonra içilir.

-Saç için: ister kuru ister yaş cevizin kabuğunu kaynamakta olan suyun içerine atılarak yaklaşık olarak 10 dakika daha kaynatılır. Elde ettiğimiz bu su ile saçlarınızı yıkayın. Hem kepek oluşmasını engeller hem de saçlarınıza bakım yaparak dökülmesini engeller. Elde edilen bu su ile saçlarınızı günlük yıkarsanız hem beyazlamasını engeller hem de saçlarını güçleştirir.

-Yeşil cevizin kabuğu: yeşil cevizin kabuğunu bir kabın içerisinde kaynatın bu su ile saçlarınızı yıkayın. Bu su saçınızı koyu kahve rengine dönüştürecek ve saçlarınıza bakım yaparak saçınızın daha parlak görünmesini sağlayacaktır.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir