C Vitamini İçeren Gıdalar Hangileridir ?

Beslenme, Sağlık Eyl 11, 2022 Yorum Yok

Son zamanlarda c vitamini ile ilgili çok farklı yorumlar yapılmaktadır. Özellikle sabah programlarında faydalarından ve eksikliğinde oluşması mümkün olan problemlerden çok sık bahsedildiği için c vitaminin çoğunlukta bulunduğu gıdalardan bahsetmek istiyorum.

C Vitamini Bulunan Gıdalar

Turunçgiller: C vitamini denildiği zaman kış meyvesi olarak ortaya çıkan portakal, greyfurt, mandalina ve limon oldukça zengin c vitamini kaynağıdır. Ülkemizde de bol miktarda yetiştiriciliği yapıldığı için bu meyveleri zamanında özellikle kış aylarında bol miktarda tüketmek gerekmektedir.

Biber Türleri: Daha çok yemeklerde ve kahvaltılarda tercih ettiğimiz yeşil ve kırmızı olmak üzere pek çok biber türü oldukça yoğun c vitamini barındırmaktadır. Her ne kadar turunçgillerin ünü c vitamini bulunduran gıdalar konusunda biber türlerinin önüne geçmiş olsa da biberlerde yoğun c vitamini bulundurmaktadır.

Maydanoz: Hakkı yenen bir diğer gıda da maydanozdur. Az bilinen zengin bir c vitamini kaynağı olmasının yanı sıra az miktarda tüketerek günlük ihtiyaç duyduğumuz c vitaminin neredeyse tamamını maydanozdan alabiliriz.

Karnabahar ve Lahana: Lahananın c vitamini konusunda zenginliğini anlatan bir yazı kaleme almıştık. Karnabaharında oldukça zengin bir c vitamini kaynağı olduğunu bilmekte fayda var. Zaman içerisinde daha fazla adı anılmaya başlayan bu ikili hem diyet mutfaklarında kullanılmaya başlandı hem de faydaları ile dikkatleri üzerine topladı. Üstelik uygun fiyatlı olması da cabası…

Kavun ve Çilek: C vitamini bulunduran gıdalar saymakla bitmeyecek kadar çok olmasına rağmen bunların büyük bir çoğunluğunun kış meyveleri olduğu düşünülmektedir. Oysa ki düzenli olarak c vitaminine ihtiyaç duyduğumuz için yaz aylarında da gıdalardan c vitamini almak zorunda kalırız. C vitamini ihtiva eden gıdalara bakıldığı zaman kavun ve çileğin son derece önemli olduğunu ve yoğun miktarda c vitamini ihtiva ettiği bilinmektedir.

Soğan: Pek çok derdin şifası soğanın içerisinde de c vitamini olduğunu biliyor muydunuz?

Bunların yanında eczanelerde c vitamini içeren bir çok ilaç bulunmaktadır. Supradyn all day, Pharmaton, Redoxon gibi ilaçlarda c vitamini bulunmaktadır. Ayrıntılı bilgi için eczanenize danışabilirsiniz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir