Böbrek Yetmezliği Bulguları ve Tedavi Yöntemleri

Sağlık Eyl 08, 2022 Yorum Yok

Böbrek yetmezliğinin meydana gelmesinin elbette birçok sebebi sebepleri var. Böbrek yetmezliği böbreklerimizin temel fonksiyonlarını tam anlamıyla kaybetmesi nedeni beraberinde ortaya çıkmakta olan bir rahatsızlıktır. Bilinen en yaygın özelliği olan idrar oluşturma özelliği ve süzme fonksiyonu ile bunun yanı sıra böbreklerimizin çok çeşitli hayati işlevlerimiz üzerinde de olabildiğince etkili olduğu biliniyor.

Sıvı Elektrolit Mineralleri

Sıvı elektrolit dediğimiz minerallerin bünyemizdeki yoğunluğunun ayarlanması önemlidir ve bunu da böbreklerimiz yapmaktadır. Kalsiyum fosfor metabolizması, sodyum, potasyum dengelenmesi benzeri çeşitli prosedürlerin başında gelmektedir. Böbreklerden bünyemizin sıvı yükü ve tansiyon denetimini sağlamakta olan bazı önemli hormonlar salgılanmaktadır. Bu bünyemiz için oldukça önemli bir unsurdur. İlaç benzeri toksin olan bazı maddelerin işlevini tabiî ki de böbrekler üstünden yapılmaktadır. Böbreklerin hormonsal işlevleri da bu anlamda oldukça ehemmiyet arz etmektedir ve bunların da başında kan yapımını uyarabilme özelliği gelmektedir. Vücudumuz kansız olduğu takdirde böbreklerimiz bunu salgılamaktadır ve kemik iliğine kan yapılması yönünde uyarı veriyor. Bunun yanı sıra da gene kemik metabolizması ile oldukça önemli vitamin olan D vitaminin de aktif bulunmasını sağlamaktadır. Tabii ki de bu aktiflik komutunu vermekte olan organ böbreklerdir. Bütün bu saydığımız işlevlerin doğru ve düzgün bir şekilde yürümesi bünyemizin en önem arz eden işlevlerinin ve bütün organ sistemlerinin doğru ve düzgün prosedürüne imkân verecektir.

Bahsi geçen işlevleri üstünde meydana gelebilecek bazı aksaklıklar bu özelliğin ve organ sistemlerinin kaybı ile ortaya çıkan böbrek yetmezliğine sebebiyet verecektir.

Böbrek Yetmezliği ve Bulguları

Böbrek yetmezliğinin bazı bulgularına gelirsek süzme faaliyetlerinin vaktine bağlı şekilde yitirilmesi ve bunun da neticesinde sıvı elektrolit mineral dengesinin çabukça bozuluyor bulunması gene böbrek faaliyetlerinden hormon ve metabolizma beraberinde ilgili olan bazı dengelerin bozulması ile ortaya çıkmaktadır. Böbrek yetmezliği belirtileri nelerdir? Genel şekilde süreğen rahatsızlıkların seyrinde meydana gerilebilmektedir ki bu rahatsızlıkları da sıralamak gerek görülürse şeker rahatsızlıkları, kistik rahatsızlıklar, böbrek iltihapları, rahatsızlıklar, yüksek tansiyonun böbreğe attığı zararlar benzeri sayılabilmektedir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir