Bağırsak Mantarının Bulguları ve Tedavisi

Sağlık Eyl 08, 2022 Yorum Yok

Hasta insanlarda öncelikle yorgunluklar ve sindirim sorunları seyredilmekte olan bir rahatsızlık türüdür bağırsak mantarı. Bunlara ek şekilde bitkinlik, kasıkta ve deride mantarlar, kabızlık ve ishal, döküntüler ve kızarıklıklar, işlenmemiş şekere karşı aşırı fazla derecede isteğin oluşması, makat kaşıntıları, lipido düşüklüğü, dönemsel alerjiler ve kulak kaşıntıları benzeri belirtiler de seyredilebilmektedir.

Sebeplerine gelirsek şimdi sayabileceğimiz nedenler beraberinde sindirim kanalında olan Candida mantarın oranının birden fazla artması haliyle bu hastalık meydana gelebilmektedir.

  • Aşırı fazla işlenmiş şekerleri yeme talebi zira Candida mantarı şeker beraberinde beslenmektedir.
  • Karaciğer sorunları sonuçlarında safra salgı oranı ve kalitesi düşmektedir. Safra sıvısı da bağırsaklarda olan canlı mikroorganizma dengelenmesi için son derece önemlidir.
  • Aşırı düzeyde alkol yemek
  • Vücudumuzda minerallerin az bulunması ve bilhassa çinko beraberinde selenyum

Doğum Kontrol Hapları

Bunlara ek şekilde doğum kontrol hapları kullanmak, turşu ve kombu çayı aynısı gıdaları çok yemek, gerilim, bağırsaklarda olan faydalı bakterileri yok edecek olarak antibiyotik kullanmak, bakır ve civanın toksit etkisine kalmak ve klorlu su içmek de bu mantarın çoğalmasına neden olabilir.

Tedavi tekniklerine gelirsek Candida mantarını şeker besliyor demiştik. Bu sebepten beslenme uygulamanızı düşük olan karbonhidratlara göre biçimlendirmelisiniz. Bunun sonucunda ise çay şekeri, tatlı ve alkol, unlu mamul ürünleri yememelisiniz.

Bu Gıdaları Asla Tüketmeyin

Bunlara ek şekilde bağırsak mantarına karşı yememeniz gerekmekte olan besinlerden bahsedersek rokfor peyniri, küflü peynir ve süt kesiğinden yapılmış besinler, mayonez, turşu, sirke ve soya sosu, yenilebilir mantar çeşitleri, işlenmiş olan et çeşitleri ve beyaz pirinç yenilmemesi gerekmekte olan besinler arasında bulunmaktadır. Bu besinlerden ziyade üzüm, tam buğday ekmeği, haşlanmış patates ve fasulyeyi rahatça tüketebilirsiniz. Lakin bu yolla devam ederseniz mantar sayısı normal düzeylere doğru inecektir.

İlaç tedavisi şekilde ise mantar önleyici ilaçlar tavsiye edilmektedir. Beslenme ile normale dönüş rakamları gene de altı aya uzayabilmektedir. Bu sebeple şiddetli olan vakalar sonucunda da eczacınıza danışabilir ve Nystatin, Diflucan aynısı mantarı engel olan ilaçlara müracaat edebilirsiniz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir