Beyne Faydalı En Önemli Baharatlar

Beslenme, Sağlık Eyl 08, 2022 Yorum Yok

Bilim adamları beynin yeni sinir hücrelerini üretemeyeceğini düşünüyorlar. Özellikle belirtmek gerekirse alkol kullanımı ve gerilim beraberinde nöronları öldürdüyseniz bu son derece kötü bir durumdur. Zihin gelişimi için son derece önemli hususlardan biri de ne şekilde beslendiğinizdir. Yediğiniz ve içtikleriniz genelde nöronların üretebilmelerine yardımcı olabilmekteler. Bunun yanı sıra nöron uçlarını canlı tutak bellek keskinliğini devam ettirebilmeniz sağlanmaktadır. Lakin belleğinizin son derece kötü olduğunu düşünüyorsanız besin diyetinize kesinlikle dikkat etmelisiniz. Bilim adamları ne yediğinizin yüksek seviyelerde sizi etkilediğini öğrendiklerinden beri çeşitli besinler üstlerinde araştırmalarını sürdürüyorlar.

Her çeşit vitamin, mineral, besin ve bitkiler beraberinde ilgili çelişkili analizler bulunuyor. Bütün bunlara rağmen araştırmalar eski dönemlerin bilgeliğini de ortaya çıkarmaktadır.

Zerdeçala Dikkat

Bu gıdalardan en önem arz edensi zerdeçaldır. Zerdeçala sarı rengini veren kurkumin adlı madde antioksidan işlev göstermekte olan bir enzimi aktif etmektedir. Bu enzim de plak oluşumlarını tamamıyla engelliyor. Bunun yanı sıra iltihap engelleme özelliği bulunan zerdeçal kanser ve doku sertleşmeleri beraberinde de başarı ile mücadele etmektedir.

Yine safran depresyon beraberinde savaşarak bunun yanı sıra bellek yetilerini ve öğrenme yeteneğini geliştiriyor. Türkiye’de şifalı bitki şekilde en fazla reva gören adaçayı da son derece profesyonel bir antioksidandır ve bunun sayesinde de iltihap önleyicidir. Adaçayı içinde olan bazı maddeler Alzheimer tedavisinde kullanılan içerikler beraberinde oldukça benzerlik göstermiştir. Bir dergide yayınlanmış olan bilgilere göre yalnızca 50 mikrolitre kadar adaçayı yağı belleği oldukça güçlendirmektedir.

Tarçın Zekayı Kuvvetlendiriyor

Bunlara ek şekilde hepinizin de bileceği üzere ve birçok kullandığı üzere tarçın zihnimizi açabilmektedir. Hatta tarçın içerikli sakızlar dahi dikkatli olarak odaklanmayı, belleği geliştiriyor. Tarçın son derece hoş bir baharat çeşididir. Şeker oranını de düzenler ve kan beraberinde lenf kanseri hücrelerinin çoğalmalarını engellemektedir. Trombositlerin pıhtılaşmasına da engel olduğu bilinen adaçayının anti mikrobik işlev gösterdiği ve bunun sayesinde de enfeksiyonları başarı ile önlediği bilinen gerçekler arasındadır. Ayrıca adaçayını boğaz iltihaplarına, boğaz ağrılarına ve vücudumuzun çeşitli kısımlarında oluşmakta olan enfeksiyonel rahatsızlıklarda kullanabilmeniz mümkün.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir