Bademcik ve Gırtlak İltihabı Nasıl Tedavi Edilir ?

Sağlık Ağu 16, 2022 Yorum Yok

 

Bademcikler kişileri enfeksiyondan koruyan minik lenfatik bir bölgedir. Bademcikler iltihaplanabilir. Bu durumda bademcikler kızarır ve şişer.

Bademcik iltihabında boğaz ağrısı ile yutkunma sorunları görülür. Ayrıca lekeler, ateş ve beyaz akıntılar da bademcik iltihabında görülen durumlardır. Bademcik iltihabı sürekli tekrarlıyorsa o zaman yiyecek alerjisinden bahsedilebilir. Ayrıca çok çalışma ve stres de bademcik iltihabına neden olmaktadır.

Bademcikler İçin Ne Yapılmalıdır ?

  •  Günde en az 3 defa ekinezya tentürü kullanılmalıdır. Ayrıca günde 1 gram da sarımsak kapsülleri kullanılmalıdır. Bunlar bademcik iltihaplanmasına iyi gelecektir.
  • Limon suyu ile ananas suyunun karışımı ile gargara yapmak da bademcik iltihabına iyi gelecek şeylerden biridir. Boğazn arka kısmına sprey yardımıyla sıkabilirsiniz de. Bu yöntem de uygulanabilir yöntemler arasında yer almaktadır.
  • Güvercin ağacı kabuğu demi ile kumaşı ıslatıp soğuk kompres de yapılabilir.

Gırtlak iltihabı da ses tellerinin enfeksiyon kapmasıdır. Genelde ses kaybı ya da kısıklığı olarak kendini göstermektedir. Bu rahatsızlıkta az konuşup, gün içerisinde çok gargara yapmak gerekmektedir. Eğer ses kısıklığı ile birlikte yüksek ateş ve öksürük görülüyorsa bu hastalık gırtlak iltihabı değil krup hastalığıdır. Krup hastalığı ile gırtlak iltihabının karıştırılmaması için doğru teşhisi hekiminize bırakın.

Gırtlak İltihabı Tedavisi Nasıl Yapılmalıdır ?

  •  Vanilyalı dondurma içine 1 tatlı kaşığı tarçın ilave edin. Eğer dondurma yemek istemiyorsanız 2 damla tarçın yağını 3 ya da 4 defa yiyin.
  • Bunun haricinde lavanta, okaliptüs ya da sandal ağacı yağları buharını ciğerlerinize çekebilir ya da ahududu yaprağı, kırmızı adaçayı ve biberiye demleri ile gargara yapabilirsiniz.

 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir