Balgam Söktüren Bitkiler

Sağlık Ağu 16, 2022 Yorum Yok

Mukus tabaka ciğerlere gelen ölü hücreleri vücuttan dışarı atmaya yarayan bir durumdur ve bu madde sayesinde toz parçaları da vücudun dışına atılır. Mukus tabaka bronşlarda üretilmektedir. Mukus eğer vücut hastaysa daha fazla üretilir ve böylece mukus daha yapışkan bir hale gelir. Ancak kişiler sık sık hastalanır ve bronşlar mukus tabaka ile dolarsa zaman içinde tıkanır ve bu kişilerde nefes daralması meydana gelir.

Mukus birikmesini önlemek için bazı balgam söktürücü bitkiler mevcuttur.

Balgam Yani Mukus Söktüren Bitkiler Nelerdir ?

  • Ebegümeci çayları: 15 gram gülhatmi çiçeği ile aynı ölçekte ebegümeci çiçeği ile öksürük otunu sığırkuyruğu ile ufalayın ve bunları 200 gram suda kaynatın. Demlenmeye bırakın ve gazlı bez ile çayı süzün. Günde 3 defa tüketin.
  • Sinirotu çayı: 45 gram meyan kökü ve aynı ölçekte sinirotunu 60 gram öksürük otu yaprağı ile ufalayın ve bunları 200 gram kaynar suda demlemeye bırakın. Daha sonra gazlı bezle süzün ve günde 3 defa tüketin.
  • Gülhatmi çiçeği çayı: 30 gr öksürük otu yaprağı ve aynı ölçekte gülhatmi çiçeğini 15 gram keklik otu ile ufalayın. 500 gram kaynar suda demlemeye bırakın. Bezle süzerek için.
  • Öksürükotu çayı: 15 gram öksürük otu yaprağını yine aynı ölçekte meyankökü ve gülhatmi kökü ile ufalayın ve 200 gram kaynar suda demlemeye bırakın ve için.
  • Meyankökü çayı: 15 gram dereotunu, 30 gram gülhatmi çiçeği ile yine aynı ölçekte meyankökü bitkisiyle ufalayın. 400 gram kaynar suda demlemeye bırakın ve için.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir