B Vitamini Nedir, Takviyesi, Eksikliğinde Ne Olur ?

Sağlık Eyl 11, 2022 Yorum Yok

B vitamini, son zamanlarda reklamlarda, haberlerde ve sabah programlarında çok sık adından bahsettiriyor uzmanlar b vitamini için en önemli vitamin olduğunu ve eksikliğinde çok ciddi sorunların ortaya çıkacağını özellikle belirtiyorlar. Bu eksikliklerin, takviyesinin neden önemli olduğunu ve b vitamini içeren gıdaları sizin için inceledik.

B Vitamini Neden Önemlidir

B vitamini dendiği zaman genellikle akıllara tek bir vitamin gelse de B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9 ve B12 adı altında 8 farklı vitaminden oluşan bir topluluğa verilen genel isimdir. Tabi ki bu vitamin grubunu genel olarak incelediğimiz gibi ayrı ayrı özelliklerinden bahsetmek de istiyoruz. Öncelikle b vitaminleri suda erime özelliğine sahip olan b vitaminleri çoğunlukla yeşil yapraklılar da, süt ürünlerinde ve hayvansal gıdalarda bol miktarda bulunmaktadır.

B vitamininin önemine gelecek olursak; şekerin yakılmasında, cilt dokusunun esnekliğini korumasına, zeka sorunlarında ve öğrenme problemlerinde hatta hafızanın güçlenmesinde b vitamini ailesinin son derece etkin bir rol üstlendiğini söylemek mümkündür. Çabuk yorulan, sık sık halsiz düşen ve el ve ayaklarında uyuşma gibi şikayetler baş gösteren insanların sıklıkla bu vitamin ailesinin eksikliğini yaşadıkları bilinmektedir.

B Vitamini Takviyesi

Son derece hayati bir vitamin grubu olan b vitamininin eksikliğinde takviye doktor tavsiyesinde yapılmaktadır. Web sitemizde sıklıkla bu durumun ortadan kaldırılması için size gerekli uyarıları yapmayı görev edindiğimizi söyleyebiliriz. Genellikle sağlık problemlerinde, depresyon yorgunluk ve hafıza sorunlarında, cilt bozukluklarında yada ağız içi yaralarında doktorlar tarafından b vitamini tavsiyesi yapılmaktadır. Bu rahatsızlıklar bütünüyle başka rahatsızlıkların yada hastalıkların işaretçisi de olabileceği için bir doktora gitmeniz daha yerinde olacaktır. Çoğunlukla b vitamini ampul olarak tavsiye edilmektedir. Bu durum doktorunuzun tavsiyesine göre farklılık gösterebilir.

B Vitamini Fazlalığı

Suda çözünen vitaminler sınıfında yer aldığı için doktor tavsiyesinde kullanılan ilaçlarda doz aşılmadan kullanıldığında herhangi bir etki görülmemektedir. Bunun dışında grup içerisinde her vitaminin eksikliğinde farklı etkilerle karşılaşabilirsiniz. Çoğunlukla, hazımsızlık, baş dönmesi, bulantı gibi etkiler ortaya çıkabilir.

Çok sık sorulan sorular arasında b12 vitamini eksikliği de yer almaktadır. O sebepten b12 vitamini eksikliği yada fazlalığı konusunu b12 vitaminini incelerken detaylı bir şekilde yer vereceğiz.

 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir