Anksiyete Bozukluğu Neden Olur

Sağlık Eyl 11, 2022 Yorum Yok

Anksiyete; yaşanılan olayların yarattığı psikolojik etkilere bağlı olarak gelişen korku,kaygı,sıkıntı ve kötü bir şey olacakmış hissidir.Bir sınav anında veya merakla beklenen bir olayın sonuçlanmasında kalp hızla atar, kişi oldukça heyecanlıdır.Bu durum zaman zaman her insanda görülür fakat aynı kişide sürekli basit olaylarda bile görülüyorsa bu anksiyete bozukluğunun habercisidir ve tedavi altına alınmalıdır.Hafif gerginlik ile başlayıp tedirginliğe, tedirginliğin ardından ise paniğe dönüşebilen anksiyete duygusu değişik yoğunluklarda olabilir.

Anksiyete Bozukluğu

– Baskı altında yaşama

Her ne kadar baskı altında yaşamak kişiden kişiye değişen bir etki oluştursa da internette yer alan bilgiler çoğunlukla baskı altında yaşayan kişilerin bu rahatsızlıkla daha çok mücadele etmek zorunda kaldıklarını gözler önüne sermiştir.

– Psikolojik sorunlar

Bütün rahatsızlıkların başında yer alan psikolojik sorunlar da aynı baskı altında yaşamakta olduğu gibi anksiyete bozukluğunun ortaya çıkmasında çok sık kendini gösteriyormuş.

– Kişinin hayatını etkileyebilecek tehtidler

Dikkat ederseniz bütün başlıklar kişinin kendini korumasını ve psikolojik olarak rahat yaşamasını engeller gibi görünüyor. Bu da başka sorunların ortaya çıkması şeklinde kendini gösteriyor. Baskı altında yaşamak yada hayatı rahat devam ettirmeye yönelik engeller ve tehtitlerin ortaya çıkması da bunlardan bir kaçı…

– Korku ve koru yaratan olaylar yaşanması

– Aşırı şüphe duygusu

Anksiyete Bozukluğunun Belirtileri

– Kalp çarpıntıları

– Aşırı heyecan

– Aşırı korku

– Herkezden şüphelenme

– Sıkıntı

Anksiyete Bozukluğu Tedavisi

Fiziksel belirtilerin yoğun olarak görüldüğü hastalar genellikle acil servislere ve dahiliye poliklinliklerine başvurmaktadır.Hastalığın fiziksel nedenlere bağlı olabileceği düşünüldüğü için hastalar zaman zaman zorlanabilir oysa hastalığın en etkili tedavi yöntem bir psikoloğa gitmektir. Psikolog yardımı ile hastalar rahatlatılır, gerekirse ilaç tedavisine başlatılıp tedavi edilmektedir.

Sonuç Olarak

Bütün psikolojik rahatsızlıklarda olduğu gibi anksiyete bozukluğu söz konusu olduğunda da bir uzmandan destek almak son derece önemli olmaktadır. İnternette sıklıkla karşılaştığımız ve o şekilde bir yol izlemek istemediğimiz bir konunun altını çizmek isteriz. Bildiğiniz üzere internette pek çok bilgi ile ilgili yalan yanlış bir takım yazılar dolanır durur. Bu da doğru bilgiye ulaşmak isteyen insanların yanlış bilgilendirilmesi anlamına gelmektedir. O zaman aralığında sizin için tehtit unsuru olmayan bir konu ilerleyen zamanlarda daha ciddi sıkıntıların kendini göstermesine neden olabilmektedir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir