Ayak Ağrıları ve Nedenleri

Sağlık Eyl 09, 2022 Yorum Yok

Ayak tabanında oluşmakta olan faysa ismindeki kalın bağ dokusu, topuk kemiğini ve ayak parmaklarına bağlamaktadır. Bu dokular şayet takdirde beraberinde zedelenirseler bilhassa sabahları ilk uyanıldığı takdirde ilk birkaç ay yürümemekten oluşmakta olan ağrılara sebebiyet verebilmektedir. Bunun sonra ise gittikçe ağrılar düşebilmektedir ama bazı koşullara sahip olan kişilerde bunlar yeniden artabilmektedir. Bu koşullara gelirsek uzun süre boyunca ayakta olanlarda, çok kilolu insanlarda, ayağa oturmayan bol ayakkabılar giyildiğinde, sert zeminlerde çıplak ayak beraberinde uzun süre dolaşan insanlarda, yüksek bir yerden düşmeler ve burkulmalar benzeri travmalar yaşayan insanlarda bu ayak tabanı ağrısı geçmeyebilmektedir.

Tendon Kısmında Oluşan Kısalık

Ayak tabında olan bir kas çeşidinin topuğa birleşmiş olduğu tendon bölgesinde oluşabilen kısalık sonucunda topuk dikeni rahatsızlığı meydana çıkabilmektedir. Bunun sonucunda ise sanılanların aksine bir tür kemik sorunu oluşmayabilmektedir. Düz tabanlık haliyle bazı çeşitli yinetik etkenleri oluşturabilir ve bunun yanı sıra çok kilolu olmak, en çok da yürüme biçimi, Romatizmal problemler ayak tabanı ağrısına sebebiyet verebilir.

Plantar fasit gibi topuk dikeninde de sabahları atılmakta olan birkaç yol beraberinde keskin yırtılmalar ve batmalar ağrı hissi verebilmektedir. Bu ağrı hisleri topuk kemiğinin ayak içerisine doğru uç bölgesinde ortalarda hissedilebilir.

Hissizlik ve Acılar Olarak Gösteriyor

Bu ağrı çeşidi ayak tabanının parmaklara yakın olan bölgesinde hissedilebilir. Genel şekilde ortadaki 3 parmağın ayak tabanına kesiştiği noktadadır. Bu rahatsızlık kendini o bölgelerde hissizlik ve yanmalar biçiminde de gösterebilmektedir. Bol gelmekte olan ya da yüksek topuklu ayakkabılar, gerilim kırıkları, ayağa birçok baskı yapmış olan sporlar da bu hastalığa sebebiyet verebilmektedir.

Parmak aralarından geçmekte olan sinirlerin sıkışıp kalınlaşması rahatsızlığı Morton Nörinoma rahatsızlığıdır. Sık şekilde 3. ve 4. Parmak aralarında meydana gelebilmektedir. Ayak tabanı ağrısına sebebiyet verebildiği gibi yanma ve hissizliklere de sebebiyet verebilmektedir. Bunun da en çok sebepi yüksek topuklu ve parmak kısmı dar olmuş olan ayakkabıları giymektir.

Ayak tabanı ağrısına sebebiyet verebilen bazı unsurlarda bunyon, nasır, burkulmalar, çekiç parmak, kireçlenme, gut rahatsızlığı ve gerilim kırıkları da bu hastalığa sebebiyet verebilen unsurlar arasında yer alabilmektedir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir