Ayak Sağlığı İçin Hangi Ayakkabıyı Seçmeliyiz?

Sağlık Eyl 09, 2022 Yorum Yok

Sürekli bireylerin hoş elbiseler giyme talepleri özellikle belirtmek gerekirse günümüz modasına uyumlu giyinme kaygıları ayaklarını oldukça huzursuz etmekte ve hatta ilerleyen zaman geri dönüşü hiçte iyi olmayan sorunlara yol açabilmektedir. Sonuçta su toplayan ayaklar, cildi soyulmuş ve nasırlanmış ayak biçimleri meydana çıkmaktadır. Tam şekilde lakin tedavi için de geç kalırsanız gene aşırı daha kötü ciddi sağlık sorunlarına yol açarsınız. Bunun yanı sıra estetiksel şekilde ayak ve parmaklarınızda bazı biçim sorunluluklarını da meydana getirebilirsiniz. Şekil sorunlulukları şeklinde daralmış olan ve ayağı sıkan bazı kalıplar, topuklu ayakkabılar ve dar botların giyilmeleri sonucunda ayağınızda ciddi seviyelerde biçim sorunlulukları meydana gelebilmektedir.

Yüksek Topuklulara Dikkat Edin!

Yine aşırı yüksek topuklu ayakkabılar ayaklarınızı olumsuz olarak etkilemektedir. Yüksek topuklu ayakkabı kullanmakta olan insanlarda ağırlık tarak kemiğine gelir. Bunun sonucunda da parmaklara çok yük biner ve bir müddet sonra tarak kemiği çıkıntısı meydana gelebilmektedir. Yüksek platformlu ayakkabı çeşitlerinde de gene problemler gelmektedir. Moda olduğu için yüksek platform tarzı ayakkabılar birey genini sarsan kalıplı ayakkabılar da giyilebilmektedir. Bunun yanı sıra da platformları sert olanları gene ayakların tamamıyla kıvrılmasına engel olabilir. Yine çoğu eklemden öteki eklem bölgelerine oldukça çok seviyelerde baskılar yapılmaktadır.

Topuksuz Ayakkabılara da Dikkat Edin!

Tamamıyla topuksuz olan ayakkabıları da gene gençler yüksek seviyelerde tercih ediyorlar. Tamamen topuksuz ve çok derece de yumuşak, genel şekilde bu bez ya da süet çeşitlerinde olan ayakkabı modelleri mutlaka sakıncalıdır. Bunun sebepi de ayağı hiçbir şekilde tutamıyor olmalarıdır. İç tabanı da esasen desteklememektedir. Bu ayakkabılar içe basmaya meğilli olan insanlarda içe basmayı hızlandırabiliyor. Yine ayakkabı seçmekteyken ayağınızın numarasından daha büyük numara ayakkabılar seçmeniz de çoğu darbeları getirebilmektedir. Topuklu ayakkabılar ya da bot seçimi yaparken ince kalıplara sahip olan modellerin büyük numaralarını seçmek ehemmiyet arz etmektedir. Bunun sebebine gelecek olursak ayaklarınız öne gittiği takdirde ayakkabı ön kısımdan vurabilmektedir. Arkada da boşluk kalıyor. Topuk gene yürüyorken hareket edebilmektedir. Bunun sonucunda da ayakkabılar ayağımıza sürtmektedir ve ayağımızda önem arz eden derecede yaraların oluşmasına neden olmaktadır.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir