Antidepresanlar Kilo Aldırır mı?

Beslenme, Genel, Sağlık Eyl 25, 2022 Yorum Yok

İnsanların her zaman baş edemedikleri psiklojik problemleri olabilir. Hayatın belli aşamalarında karşımıza çıkan anlık değişiklikler, hayattan göçüp gidenlerin acıları veya dayanılmayacak farklı acılarla birlikte, özel sebeplerden dolayı da psikolojik problemlerle karşılaşmak mümkün olmaktadır. Aynı zamanda, hiçbir acı yaşamadan da direkt olarak kalıcı psikolojik rahatsızlıkların meydana geldiği durumlarda bilinmektedir. Bu gibi insanların genelde antidepresan ilaçlar kullanmaları gerekir. Antidepresanlar kilo aldırır mı sorusu da direkt olarak bu aşamada gün yüzüne çıkacaktır. Sürekli ilaç kullanımının verdiği zararlar veya kalıcı problemlerle birlikte, belli zamanlarda da kilo alındığı gözlemlenmektedir. İnsanların sürekli kullandığı yoğun etkiye sahip olan antidepresan ilaçların 2 yıldan sonra bağımlılık yaptığı, 6 yıldan sonra da direkt olarak kilo almayı sağladığı bilinmektedir. Yani herhangi bir etki için antidepresan kullanmanız sonucunda, bu süre 6 yılı geçtiği zaman kilo almanız muhtemel olacaktır. Aynı zamanda her ilaca her insan aynı tepkiyi veremez. Bu gibi zamanlarda da, antidepresan kullanımının kilo aldırmadığı da bilinmektedir. Her zaman antidepresan kullananların farklı diyet programlarını gerçekleştirmeleri, alacakları kiloları da baştan vermeleri önemli bir değer sunarken, buna dikkat etmediğiniz zamanlarda da istemediğiniz kadar kilo alabilirsiniz.

Antidepresan Kullananlar Diyet Yapabilir mi?

Farklı bir şekilde sormak gerekirse, diyet yapanlar antidepresan kullanabilir mi şekline de çevirebileceğimiz bu sorunun birçok cevabı var diyebiliriz. İlk olarak diyeti hangi amaçla yaptığınız çok önemlidir. Fazla kilolarınızdan kurtulmak istediğiniz zamanlarda diyet yapmanız, antidepresan ilaçları kullanmanızla alakalı olmayacaktır. Hatta diyet yapmanız sizleri hem psikolojik anlamda iyileştireceği gibi; ihtiyacınız olan deşarj olma etkisini de yaratacaktır. Aynı zamanda ilaç etkilerinden kilo almanız söz konusu olduğu zamanlarda da, bunu diyetle sabitleyerek kilo almamanızı sağlayabilirsiniz. Bu nedenle, diyet yapanların ilaç, ilaç kullananlarında diyet yapmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Antidepresan Zararları Nelerdir?

Mecbur kalınmadıkça kesinlikle kullanılmaması gereken antidepresanlar, belli bir süre kullanıldıktan sonra da, doktor gözetiminde bırakılması gerekmektedir. Çünkü vücudunuza direkt olarak olumsuz ve kalıcı etkiler sunacak olan, kalıcı hasarlarla birlikte, ne kadar fazla kullanırsanız kopma şansınızın da o kadar azalacağı içeriklere sahiptir. Çoğunun beyni uyuşturma etkisiyle sakinleştirdiği ve güzel şeyler gösterdiği de bilindiği gibi, farklı aşamalarda farklı durumlara erişebilmekte önemli bir sonuç doğurabilir. Sürekli kullanımla vücudunuzda her türlü sorunla karşılaşabileceğiniz, daima daha büyük problemlerden kurtulmak için kullanırken farklı sorunları da beraberinde getiren bu ilaçlardan, olabildiğince uzak durmak, mecbur kalınca da geçici bir süre kullanmak önemli bir detay olacaktır.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir