Fındık Kilo Aldırır mı

Beslenme, Genel, Sağlık Eyl 25, 2022 Yorum Yok

Kuru yemişler arasında en fazla sevilen, farklı şekillerde tüketilebilen ve herkesin severek tükettiği fındık, özellikle Karadeniz Bölgesi’nde yetiştirilmektedir. Kabuklu olarak, kavrulmuş veya direkt olarak kabuksuz ve işlememiş şekilde tüketilebilen fındık, kilo konusunda da insanları tereddütte bırakmaktadır. Fındık kilo aldırır mı sorusuyla çok fazla karşılaşmak normaldir. Çünkü kalori alındıkça kilonun arttığı bilinmesiyle birlikte, fındıkta sürekli enerji veren yapısıyla kalori miktarının yüksek olduğunu kanıtlamaktadır. Yüksek oranda kalorisi olması nedeniyle insanların yoğun tüketimi sonucunda kilo alabilmesini sağlayan bir adet fındıkta 5 kalori bulunmaktadır. Bir avuç fındık tüketiminde 200 kalori bulunurken, 100 gram tuzlu ve kavrulmuş fındık içerisinde de ortalama 630 kalori bulunmaktadır. Çok fazla tüketim sonucunda ciddi oranda kilo almaya neden olan fındık, aynı zamanda yağlı olması nedeniyle de problem yaratma potansiyeli taşımaktadır. Hem kilo almak istemeyenlerin çok fazla tüketmemesi gereken, hem de yağlı ciltlere sorun yaratan özelliğiyle de ön plana çıkmaktadır. Kilo vermek isteyenlerin ve bu yönde diyet yapanların çok fazla tüketimi uygun olmayan fındık, normal seviye de ve günlük yakabileceğiniz kalori miktarını ayarladığınız zamanlarda sorun yaratmayacaktır.

Fındık Diyet Yaparken Tüketilebilir mi?

Diyet yapan insanların kalori oranlarını azaltması gerekir. Gün içerisinde normal zamanlarda tükettikleri yiyecekleri azaltmak isteyenlerin tüketmesinin uygun olmadığı fındık, ara öğün olarak tercih edilebilir. Tok tutma etkisiyle birlikte günlük öğün atlatmalarınıza olanak sunabilecek, her zaman daha az tüketim sağlamanıza rağmen tok kalabilmenizi sağlayacak olan etkisiyle beraber, kilo verme konusunda da avantaja çevirebilirsiniz. Bu gibi farklı amaçlarla ve fazla abartmadan tüketimiyle kesinlikle sorun yaratmayacak olan fındık, çok aşırı tüketimde kilo aldırabilir. Ara öğün olarak yemek aralarında tüketebileceğiniz bir ürün olması ve keyifle tüketeceğiniz içinde sorun yaşamayacak olmanız sayesinde, sizlerde her türlü ayarlamayı kendiniz yapabilirsiniz. Günlük 1 avuç tüketim sonucunda kilo almayacağınızı, hatta tok tutacağı içinde kilo vereceğiniz bilmeniz önemli bir değer olacaktır.

Fındık Yemenin Zararı Var mı?

İçerdiği çok fazla yararlı vitamin, mineral ve magnezyumun yanı sıra, her zaman tükettiğinizde güç ve kuvvet kazanarak enerjinizi yenileyecek olan fındık, çok fazla tüketilmedikçe zarar vermeyecektir. Ancak yağlı olması nedeniyle sivilce oluşumunu artırabilir, yağlı ciltlerde problem yaratabilir. Fakat yerinde ve yeterince tüketmeniz sonucunda hiçbir şekilde sorun yaşamayacağınıza emin olabilirsiniz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir