Turşu Kilo Aldırır mı?

Beslenme, Genel, Sağlık Eyl 25, 2022 Yorum Yok

Farklı sebze ve meyvelerin farklı işlemlerden geçirilmesi sonucunda elde edilen, hem evlerde üretilebilen hem de hazır olarak satılan turşu, bazı yemeklerin yanında mükemmel biçimde yan yiyecek olurken; bazen de sadece turşu yemek bile eşsiz bir lezzete ulaşmayı sağlayabilir. Turşu kilo aldırır mı sorusu çok fazla sorulurken, özellikle fazla kilosu olan insanların ve diyet yapmaya adım atmış olan insanların da sıklıkla yönelttiği bilinmektedir. Kilodan önce, turşuda çok fazla tuz olduğu için, tansiyon hastalarının kesinlikle uzak durması gerektiğini söylemek gerekir. Diğer yandan, turşunun direkt olarak kilo aldırıcı etkisi bulunmamaktadır. Aynı zamanda, tok tutma etkisi olduğu için, turşuyu diyet süresince tüketerek daha güzel bir sonuca ulaşabilir, istediğiniz eşsiz lezzetlere ulaşırken tok kalmayı da başarabilirsiniz. Yani vücudun sürekli tok olmasını sağlamak ve geç acıkmak istediğiniz zamanlarda tüketebileceğiniz turşuyla beraber, hem daha lezzetli yemeklerin yanında tüketebilir, hem de direkt kilo aldırmadığı için sorun yaşamazsınız. Kilo aldırmayan, aksine kilo vermenizi kolaylaştıran bir yapısı olması nedeniyle, turşu tüketimini abartmadan gerçekleştirerek kilo verebilirsiniz.

Diyet Yaparken Turşu Tüketmek

Diyet yapmak demek, sağlıklı beslenmek anlamına gelmektedir. Aynı zamanda, istediğiniz gibi bir deneyime kavuşabilmek için, kalori tüketiminizi de aşağı çekmeniz gerekecektir. Yani en düşük kalori tüketimiyle birlikte, daha fazla enerji sağlamanız sonucunda kilo vermeniz mümkün olur. Düşük miktarda kalori almak ise; sürekli tok kalmayla sağlanacaktır. Tuşu tüketimi, insanı sürekli tok tutan etkiye sahip olması, sürekli yemek hissiyatını azaltmasıyla alakalı olması sayesinde, kilo vermek isteyenlerin tercih edebilecekleri yiyecekler arasında olması gerekmektedir. Bu gibi durumlarda turşuyu çok fazla olmamak şartıyla, belirli zamanlarda tüketebilir, sizlerde kilo verme şansınızı artırabilirsiniz. Hem tok kalma, hem de düşük kalorili olması sayesinde, diyet yaparken turşu yemek gerçekten sorunsuz bir kilo vermek için önemli değerleri sizlere sunacaktır.

Turşu Sağlığa Zararlı mı?

Günlük tuz miktarımız oldukça düşüktür. Yani ciddi anlamda tuzla fermantasyon yapılan turşu tüketimi, her zaman tuz alımını artıracaktır. Tuz tüketimi ciddi oranda olduğu içinde, tuz tüketimi özellikle tansiyon hastaları için risk faktörüdür. Sağlıklı bir bireyin bile çok fazla turşu tüketimi sonucunda, uzun vadede tansiyon rahatsızlığına yakalanması muhtemel olacaktır. Bu gibi detayları göz önüne aldığınız zaman ise; kesinlikle turşu tüketimini belli bir seviyenin üstüne çıkartmamanız gerekecektir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir