saglikdunyam.net | Sağlıklı Yaşam Detayları

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Akciğer Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Akciğer Kanseri Belirtileri Nelerdir?

mervetufan mervetufan -
16 0

Akciğer kanseri belirtileri hastada sıklıkla geç fark edilen ve başka bir akciğer hastalığı olabileceği yönünde ki düşünce yüzünden kendiliğinden geçmesi beklenen olgular olarak karşımıza çıkmaktadır. Çoğu zaman kişi sorunun büyük bir kısmını sigaraya bağlamaktadır. Sigara yüzünden sürekli öksürdüğünü sanmaktadır ta ki doktora gittiğinde istenen akciğer röntgeninin olumlu bir neticesi olmayıp akciğer kanseri riskine sahip olduğunu öğrenene kadar.

Akciğer Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Akciğer kanseri belirtileri içinde en yaygın olanları;

  • Tekrarlayan hemoptizi (kanlı balgam),
  • Geçmeyen öksürük,
  • Öksürüğün şeklinin farklılaşması ve süresinin uzaması,
  • İlerleyen evrelerde halsizlik,
  • Kilo kaybı ve iştahsızlıktır.

Akciğer Kanseri İleri Evre Belirtileri Nelerdir?

Hastalığın ilerleyip metastaz (sıçrama) yaptığı durumlarda hastada en çok kemik ağrıları görülebilmekte ve kemik ağrıları ağrı kesicilere cevap vermediğinden hastanın doktora baş vurma sebebi olabilmektedir. Kanseri ilerlemiş çoğu vakada kişi bu şekildeki bir durum karşısında aslında sebebin akciğer kanserinden kaynaklı olduğunu öğrenmektedir.  Kanlı balgama sahip olmak ne yazık ki geç kalınmışlığın bir göstergesidir çoğu zaman. Şu da bilinmelidir ki tüm bunlar tanılama yöntemleri uygulanmadan kesin olarak kişide akciğer kanseri vardır şeklinde yorumlanamaz.

Kanserin akciğerdeki tutulum yerine göre gösterdiği belirtilerde farklılaşabilmektedir. Örneğin kanser akciğer zarına yakın bir yerde tutulum göstermişse kendini ağrı şeklinde ortaya çıkarabilmektedir. Tümör, tutulum yeri olarak kendine akciğerin alt loblarını seçmişse bu durum hastada kendini; solunum güçlüğü, halsizlik olarak gösterebilmektedir. Bu belirtilerin hepsinde tümör belirli bir büyüklüğe ulaşmadan kendini göstermediği için cerrahi yöntemin uygulanmasında çoğunlukla geç kalınmış olunmaktadır. Ayırıcı bir tanı olarak, kendini takip eden ve dinleyen, öksürük tanımlaması yaparken şeklinin zamanla daha kötüye gittiğini fark ediyorsa ve hırıltıların geçmemesi buna ek ise aceleci olmasında fayda vardır. Akciğer kanseri belirtileri kendini %75 oranda göstermeyip cerrahi operasyona müsaade etmeyen olgular yaratır.

Yukarıdaki belirtilerden bir ya da birkaç tanesini uzun zamandır taşıyorsanız ve bunlar geçmek bilmiyorsa şüphelenip bir doktora gözükmenizde fayda vardır. Tüm diğer ağır hastalıklar gibi bu hastalıkta da erken teşhiste kurtulma olasılığınız varken kanlı balgam evresine gelene kadar fark etmezseniz maalesef ki yaşama şansınız da oldukça az olacaktır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir