Ağız Kokusuna Neden Olan Etmenler

Sağlık Eyl 11, 2022 Yorum Yok

Ağız kokusu dünyadaki birçok insanın kabusudur. Ağız kokusu yaşayan insanlar bulundukları ortama kötü bir koku yayarak diğer insanların da rahatsız olmasını sağlarlar. Ancak bunu engellemek elimizde. Çok basit teknikler ile ağız kokusundan ömür boyu kurtulmanız mümkün. Öncelikle ağız kokusunun nasıl oluştuğunu inceleyelim.

Nedenleri

Ağız kokusunun; Diş eti hastalığı, diş çürüğü, önceden yapılmış dolgularda ki problemler, diş fırçalamama, et tüketiminin fazlalılığı ve ağızdaki tükürük miktarının azlığı gibi birçok nedeni bulunmaktadır. Bununla beraber dilimizi fırçalamamızın da ağız kokusundaki etkisi büyüktür. Peki, ağız kokusunu nasıl engelleyebiliriz ?

Diş ipi ve diş fırçalama

Ağız kokusunun en büyük nedeni dişteki problemlerdir. Bu sebepten ötürü düzenli olarak dişlerimizi fırçalamalıyız. Tertemiz dişler sağlıklı bir ağız’ın en önemli unsurudur. Ancak sadece diş fırçalamak yeterli olmaz. Bunun yanında diş temizleme ipleri de önem teşkil etmektedir. Genel olarak ağız kokusunu meydana getiren etken, diş aralarında kaçan gıdalardır. Bu sebeple diş temizle iplerinin önemi büyüktür. Her ne kadar günde 3 defa dişlerimizi fırçalasak ta, diş aralarında kalan gıdaları yok etmemiz mümkün olmayabiliyor. Dolayısıyla da, diş temizleme iplerinin önemi artıyor.

Tüm bunların yanında; diş taşı sorunu da büyük bir etkendir. Bu yüzden düzenli olarak dişlerimizin bakımını yaptırmak amacıyla diş hekimlerine gözükmemiz gerekmektedir. Ayrıca yediğimiz et ürünlerinin kalıntıları da büyük kokulara sebep olmaktadır. Et yapısı itibariyle lifli bir gıda olduğundan dolayı diş aralarında sıkışıp kalmakta ve aşırı koku yapmaktadır. Günümüzde; Çay, kahve, kola gibi birçok içecek sıklıkla tüketilmektedir. Diş problemlerinin ve dildeki renk değişikliklerinin de en büyük sebepleri bunlardır.

Dildeki renk değişikliği, bir başka ifade ile dil renginin sararması da çok kötü kokulara sebep olmaktadır. Günlük tükettiğimiz sıvı miktarını dengelememiz ve dil temizliğimize de önem vermemiz gerekmektedir. Dişlerimizi fırçaladıktan sonra mutlak suretle dilimizi de fırçalamamız ağız kokusunu büyük ölçüde engelleyecektir.

Yeterli Sıvı Alınmaması

Uzmanların yaptığı araştırmalar işin bir başka boyutunu daha ortaya çıkarmaktadır. O da ağızdaki tükürük miktarının azlığı. Gün içerisinde yeteri kadar su içmeyen insanlarda tükürük miktarı azalmakta ve bu da ağız kokusuna sebep olmaktadır. Çünkü ağızdaki tükürükler insanın nefesini temizleyen en önemli unsurlardan biridir. Dolayısıyla, ne kadar çok su tüketirsek o kadar fazla tükürük salgılanır.

Kürdan kullanmayın !

Ülkemizde diş temizliği yapma adına kürdan kullanan birçok insan mevcuttur ancak yaptıkları çok büyük bir yanlıştır. Kullanılan kürdanlar diş etlerinize zarar verdiği gibi iltihap kapma riskinizi de arttırmaktadır. Dolayısıyla kürdan yerine her yemekten sonra dişlerinizi fırçalamanız sizin yararınıza olacaktır.

Özetle konuşmak gerekirse, günlük olarak düzenli bir şekilde dişlerimizi fırçalamalı, diş temizleme ipleri ile diş aralarında kalan gıdalardan kendimizi arındırmalı, mümkün olduğu kadar fazla su içmeli ve dilimizi mümkün olduğu kadar temizlemeliyiz. Kürdan kullanımından uzak durmalıyız. Unutmayınız ki, ağız kokusu sadece size değil çevrenizdekilere de zarar verir ve toplam arasında hoş karşılanmaz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir